Yeniden Yapımları Eski Hallerinden Daha İyi Olan Filmler

Yeniden çekilen bir film sinemaseverlerin gözünde hep bir puan geridedir. Orijinal filmin verdiği tadı veremeyeceğini düşündüren yeniden yapım (remake) filmler bu önyargılar nedeniyle daha yayınlanmadan çok sert eleştirilere maruz kalır.

Ancak bu remake filmler arasında orijinalinden daha iyi olan filmler de bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız “Yeniden Yapımları Eski Hallerinden Daha İyi Olan Filmler” listemizde geçmişten günümüze bu önyargılardan başarıyla sıyrılan birçok filmi derledik.

1. Pete ve Ejderhası

Orman bekçisi olarak çalışan Grace (Bryce Dallas Howard), babası Meacham'ın (Robert Redford) çocuklara anlattığı ejderha hikayelerinin hiçbir doğruluk payı olduğunu düşünmemektedir. Ancak bir gün ormanda Pete (Oakes Fegley) adında yetim bir çocukla karşılaşır. Evi ve ailesi olmayan, başka çocuklara hiç benzemeyen Pete, ormanda Elliott adlı bir dostuyla yaşadığını söyler. Elliott'un bir ejderha olduğunu hayretle gören Grace, babası ve erkek arkadaşı Jack (Wes Bentley) ve onun kızı Natalie (Oona Lawrence), Elliott'ı yakalamaya kararlı Jack'in kardeşi Gavin'in (Karl Urban) planlarının suya düşmesi için ellerinden gelen tüm çabayı ortaya koyacaktır.

2. Sinek

Seth Brundle, karizmatik bir karakteri olan, hafif çılgın bir bilim adamıdır. Kadın gazeteci Veronica Quaife, maddenin teleportasyonu yani ışınlanma üzerinde çalışan bu genç dahiyi haber konusu yapmıştır. Genç kadın Brundle'ın ilk defa bir canlıyı ışınlamayı başardığı zafer anına şahit olur. Ancak ışınlanma modülüne Brundle ile birlikte girmiş olan küçücük bir sinek, herkesin gözünden kaçmıştır.

Genç bilim adamı ve güzel gazeteci arasında gelişen duygusal yakınlaşma, kısa süre içinde Brundle'da gelişen ruhsal ve fiziksel farklılıklar tarafından gölgelenecektir. Brundle'ın moleküler yapısının bir sineğinkiyle birbirine karışmış olduğu anlaşıldığında, iki sevgilinin gözleri önünde gerçekleşen acı verici trasformasyon süreci, zamana karşı bir yarışa dönüşür.

3. Küçük Korku Dükkanı

Beceriksiz Seymour Krelborn (Rick Moranis), köhne bir çevredeki vasat bir çiçekçi dükkanında sürdürdüğü işini koruyabilmek için, ilginç, egzotik bir bitki satın alır ve bunun, işlerde bir patlama yapmasını beklemektedir. Beklediği gibi olur. Ancak bir sorun vardır: Bu küçük ama sonradan dev gibi olan yaratığın, taze insan kanına ve etine karşı, bitmez bir iştahı vardır. Olaylar hızla konrolden çıkar.

4. İz Peşinde

Aynı isimli romanın ikinci sinema uyarlaması olan film Mattie Ross’un hayatını odağına alıyor. Babasının bir cinayete kurban gitmesinin ardından 14 yaşında olan Mattie Ross, babasının intikamını almak için gözü pek ve cesur bir adam olan Tom Chaney ile bir ortaklık kurar.

5. Oz Büyücüsü

Halası ve amcasıyla çiftliklerinde mutlu bir yaşantısı olan Dorothy, sevimli köpeği Toto komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. Pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada bir hortuma yakalanır ve kendisini Oz'un renkli dünyasında bulur.

Üzerine düştüğü ev, Doğu'nun Kötü Cadısı'na aittir. Onu öldüren Dorothy birden bire Oz'un en ünlü şahsiyeti haline gelir. Kardeşini öldüren Dorothy'den intikam almak isteyen Batı'nın kötü cadısı, genç kızın peşine düşer. Cadıdan kaçan Dorothy, Oz Büyücüsü'nün yardımını istemek için onun yaşadığı Zümrüt Şehri'ne gider.

Dorothy, yolda 3 yeni arkadaş edinir. Kalpsiz Teneke Adam, beyinsiz Korkuluk ve korkak Aslan, uzun yolculuklarında Dorothy'e yardım eder ve onu korurlar. Yolculuğu başarıyla atlatmaları, kahramanlarımızın dileklerinin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

6. Ocean's 11

Danny Ocean hapisten yeni çıkmış bir soyguncudur. Ancak Danny’nin hapisten çıkınca giriştiği ilk şey tarihin en büyük kumarhane soygununu gerçekleştirmeye çalışmak olacaktır. Danny, rakiplerine karşı acımasızlığı ile ünlü Terry Benedict isimli adamın Las Vegas’ta ki 3 kumarhanesini birden aynı gecede soymayı planlamaktadır.

Bunun için eski ortağı Rusty ile temasa geçer. Rusty ve Danny bu imkansız soygunu gerçekleştirebilmek için her biri işinde uzman olan isimlerden oluşan bir takım oluştururlar. 11 kişiden oluşan bu takım soygunu başarıyla gerçekleştirirse her biri hayatının sonuna kadar yetecek paraya sahip olacaktır. Ancak başarısız olur da yakalanırlarsa Terry Benedict’in hışmına uğrayacaklardır.

7. Büyük Hesaplaşma

Neal McCauley (Robert De Niro), aranan ekibiyle birlikte büyük soygunlar gerçekleştiren usta bir soyguncudur. Onun peşindeki ise başarısız bir evliliğin içindeki inatçı ve akıllı polis dedektifi Vincent Hanna'dır (Al Pacino). Los Angeles atmosferinde birbirine çok benzeyen ve aslında başka şartlarda iki iyi dost olabilecek bu iki sıkı adam arasında büyük bir kovalamaca yaşanır. Birbirleriyle sadece iki kere yüzleşeceklerdir. Birincisinde kahve eşliğinde güzel bir sohbet ederken ikincisinde ise birinin ölmesi gerekiyordur.

8. Son Mohikan

1757 yılında İngiliz ve Fransız kuvvetleri arasında Amerikan kolonileri kontrol etmek için verilen savaş üçüncü yılına girmektedir. Bu tehlikeli sınırlarda yaşayan, Mohikan Chingachgook'un oğlu olan Hawkeye bir pusuya düşen İngilizleri kurtarır. Bu kişilerin içinde Cora Munro da vardır. Hawkeye bu insanlara güvenli bir yolculuk sağlamak için onlara rehberlik etmeyi kabul eder. Ancak kader bu insanları hayatta kalmak için savaşmaya ve birbirlerine destek olmaya zorlar.

9. Yaralı Yüz

Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami'ye gelip uyuşturucu lordu Loggia'nın emrinde çalışmaya başlar. Montana'nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir suç şebekesinin başı olmasını sağlar.

10. Gerçek Yalanlar

Helen Tasker'a (Jamie Lee Curtis) göre kocası Harry (Arnold Schwarzenegger) sıradan bir satış elemanıdır. Oysa Harry gerçekte bir hükümet ajanıdır ve karısına kendisiyle ilgili söylediği herşey koskoca bir yalandan ibarettir. Hükümet, Ortadoğulu teröristlerin dağılan Sovyetler'den nükleer bomba aldıklarını öğrenir ve çok gizli bir operasyon düzenler. Bu arada Helen kocasıyla ilgili gerçekleri öğrenince ve Harry hem teröristlerle hem de eşiyle uğraşmak zorunda kalır.

 

11. O

Stephen King'in ünlü romanı 'It' 1990'dan sonra yeni uyarlamasıyla seyircilerin karşısına çıkıyor. Maine'in küçük bir kasabasında yaşayan yedi çocuk, hayatın problemleri, zorbalar ve Pennywise adındaki palyaço şeklini alan canavarla yüzleşmek zorunda kalırlar. Bu amansız kovalamaca herkesin hayatını değiştirecektir.

12. Çok Şey Bilen Adam

Gerilim ustası Alfred Hitchcock’un filmografisindeki tek yeniden çevrim (remake) olan “The Man Who Knew Too Much” sürükleyici öyküsü, muhteşem oyunculuğu ve Oscar kazanan Que Sera, Sera adlı şarkısıyla defalarca izlenecek bir klasik…

Doktor Ben McKenna (James Stewart), evlenmeden önce ünlü bir şarkıcı olan karısı Jo (Doris Day) ve oğlu ile birlikte tatil için Fas’a gider. Ben burada tesadüfen bir cinayete tanık olur ve öldürülen adam ona bir şey fısıldar. Doktorun duyduğu ‘şey’, oğlunun kaçırılmasına ve karısıyla birlikte kendilerini uluslararası bir komplonun içinde bulmalarına neden olur.

13. Şey

1982 yılının kışında bir araştırma ekibi Antartika'da 100 yıldan beri karların altında kalmış bir 'Şey' keşfeder. 

14. Kirli, Çürük Ve Adi

Lawrence (Michael Caine) nazik ve usta bir sosyete dolandırıcısı, Freddy (Steve Martin) ise sadece bir sahtekardır. Lawrence, Freddy'deki sahtekarlık cevherini görünce onu kendinden uzaklaştırmaya çalışır fakat, Freddy yanından ayrılmaz. Bunun üzerine Lawrence hırsızlık ve dolandırıcılık konusunda Freddy'e ders vermeye başlar. Yalnız dersler ilerledikçe aralarında bir rekabet baş gösterir. En sonunda otelin lobisinde gördükleri bir kadının 50.000 dolarını almak üzere bahse girerler.