2022'nin En iyi Türk Filmleri

Dolu dolu geçen bir senenin ardından, 2022'nin "en iyi"lerine bakmaya devam ediyoruz, işte 2022'nin en iyi Türk filmleri!

2022 senesinde vizyona girmiş en iyi Türk filmlerini incelediğimiz bu listede, "Bergen" gibi biyografilerden "Kurak Günler" gibi ses getiren bağımsız filmlere "Gönül" ve "Cici" gibi Netfix platformundan kolayca erişilebilecek yapımlara kadar senenin öne çıkan işleri yer alıyor.

Karşınızda 2022'nin en iyi 10 Türk filmi!

1. Kurak Günler

Orijinal İsmi: Kurak Günler

Süre: 129dk
Tür: Dram , Gerilim
Yönetmen: Emin Alper
Senarist: Emin Alper

Genç bir başsavcı olan Emre, küçük Balkaya kasabasına yeni atanır. Kendini büyük bir ciddiyetle işine verir ve başta belediye başkanı Selim olmak üzere şehrin ileri gelenleri onu büyük bir saygıyla karşılar. Ancak bu sıcak karşılamaya rağmen, ilk andan itibaren bir takım garip ve gergin etkileşimler yaşar. Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeler gün geçtikçe artar.

Cannes Film Festivali 2022 resmi seçkisine seçilen film, "Belirli Bir Bakış" bölümünde gösterildi.

2. Çilingir Sofrası

Süre: 60dk
Tür: Dram
Yönetmen: Ali Kemal Güven
Senarist: Ali Kemal Güven
Yapımı: 2022 - Türkiye

Artık görüşmeyen, Y kuşağına ait iki okul arkadaşı olan Emir Can ve Yusuf Efe, yıllar sonra Beyoğlu’nda bir çilingir sofrasında bir araya gelir. Biri evli ve çocuklu olan iki eski “dost” demlendikçe, özgür ve toksik maskülenliğin hâkim olmadığı bir coğrafyada, daha başka bir hikâyelerinin olabileceğini fark eder.

3. Cici

Orijinal İsmi: Cici

Süre: 155dk
Tür: Dram
Yönetmen: Berkun Oya
Senarist: Berkun Oya
Yapımı: 2022 - Türkiye

Acı bir kaybı takiben köyden kente göçen bir aile, 30 yılın ardından eski evlerinde yeniden bir araya geliyor.

4. Bergen

Orijinal İsmi: Bergen

Süre: 145dk
Tür: Dram
Yönetmen: Caner Alper , Mehmet Binay
Yapımı: 2022 - Türkiye

Türk arabesk şarkıcısı Bergen, hayatındaki tüm zorluklara rağmen ayakta kalma mücadelesi vermektedir. "Acıların Kadını" lakaplı ünlü arabesk sanatçısı Bergen’in hayatının anlatıldığı bu filmde Bergen'e Farah Zeynep Abdullah hayat veriyor. 

5. Yolun Açık Olsun

Orijinal İsmi: Yolun Açık Olsun

Süre: 119dk
Tür: Dram
Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin
Yapımı: 2022 - Türkiye

Yüzbaşı Salih, Asteğmen Kerim ile Dalyan'a doğru yola çıkar. Tek dileği, Kerim'i büyük aşkı Elif'e kavuşturmaktır. Ancak bu yolculuk geçmişle hesaplaşmasına yol açar.

6. Bandırma Füze Kulübü

Orijinal İsmi: Bandırma Füze Kulübü

Süre: 112dk
Tür: Tarih
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Yapımı: 2022 - Türkiye

60 yıl kadar önce, dünyayı kasıp kavuran bir merak konusu vardı: Uzay. Böyle bir dönemde, bir grup lise öğrencisi ve arkadaşları Bandırma'da benzer bir merak duyup Bandırma Füze Kulübü isimli bir kulüp kurarlar. Bu grubun hayali ise uzaya bir roket göndermektir.

7. Karanlık Gece

Orijinal İsmi: Karanlık Gece

Süre: 114dk
Tür: Dram , Gerilim , Suç
Yönetmen: Özcan Alper
Yapımı: 2022 - Almanya , Fransa , Türkiye

Toplu bir öfkenin parçası haline gelen İshak, Anadolu'da küçük bir köyde vicdanıyla, etrafındaki sessizliğin şiddetiyle mücadele eder.

8. Kesişme: İyi ki Varsın Eren

Orijinal İsmi: Kesişme: İyi ki Varsın Eren

Süre: 98dk
Tür: Dram
Yönetmen: Özer Feyzioğlu
Yapımı: 2022 - Türkiye

"Kesişme: İyi ki Varsın Eren", Trabzon Maçka'da teröristlerle yapılan çatışma sırasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül ile onu korumak için 41. Yaş gününde 41 mermiyle şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hikayesini anlatıyor.

9. Tamirhane

Orijinal İsmi: Tamirhane

Süre: 113dk
Tür: Komedi
Senarist: Bülent Şakrak
Yapımı: 2022 - Türkiye

Yetiştirme yurdunda büyüyen iki yakın dost Yılmaz ve Müjdat’a manevi babaları gibi olan Erkan ve Bülent’ten boya ve kaporta dükkanı miras kalır. Yaşlı bir adamın arabasını iki sokak öteye bırakmak için çıktıkları yol, gece yarısı arabaya düz kontakt yapılırken onları gören yaşlı adamın kalbinin dayanamaması ile hiç beklemedikleri bir yere çıkar. Olaylar, Yılmaz ve Müjdat’ın yaşlı adamın cesedini yakıt tankına koymalarını gerektiren bir noktaya varır. Dükkanda araba boyamaya devam eden ikili, cesedin bulunduğu yakıt tankından alınan tinerle boyadıkları arabaların muhteşem gözükmeye başladığını fark ederler.

10. Gönül

Orijinal İsmi: Gönül

Süre: 95dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Soner Caner
Senarist: Soner Caner
Yapımı: 2022 - Türkiye

Gönül, gençlik yıllarında sevdiği kadına kavuşamayan Mirze Dede'nin başını çektiği; konar göçer, müzisyen, kareçi topluğunun, mülkiyetsiz ve sevda peşinde koşan yaşamlarından bir kesit sunuyor.