Yurt Dışında Severek İzlenen 10 Türk Dizisi

Türk dizilerimiz Türkiye'de olduğu kadar yurtdışında da sevilerek takip ediliyor. Pek çok klasikleşmiş Türk dizisi, üzerinden yıllar geçse de Orta Doğu, Güney Amerika ve Balkan ülkelerinde ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Bu diziler 140'tan fazla ülkede 650 milyondan fazla seyirci ile buluşuyor.

Sizler için bu yurt dışında severek izlenen Türk dizilerinden 10 tanesini derledik!

Gelin bu dizilere birlikte göz atalım.

1. Aşk-ı Memnu

Orijinal İsmi: Aşk-ı Memnu

Süre: 84dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Hilal Saral
Yapımı: 2008 - Türkiye

Adnan, on bir yıl önce eşini kaybedince, sosyal hayattan uzaklaşıp köşküne çekilmiş, bütün ilgisini kızı Nihal ve oğlu Bülent’e vermiştir. Aile yadigâri emektarları, çocukların yarı Fransız dadısı ve hamiliğini yaptığı uzak akraba çocuğu Behlül ile İstanbul’un en önemli yalılarından birinde yaşayan Adnan Bey, yine İstanbul’un tanınmış ailelerinden Melih Bey takımından Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’le yıllar sonra tekrar karşılaştıktan sonra, unuttuğu duyguları yeniden hatırlamaya, kış ortasında baharı filizlendirmeye başlar.

2. Muhteşem Yüzyıl

Orijinal İsmi: Muhteşem Yüzyıl

Süre: 90dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yapımı: 2011 - Türkiye

Dizi, Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ı ve nikâhlı eşi Hürrem Sultan'ın hayatını konu almaktadır. Hürrem Sultan'ın çocukları için giriştiği taht mücadelesine ve saray hayatına da odaklanmaktadır.

3. Fatmagül'ün Suçu Ne?

Orijinal İsmi: Fatmagül'ün Suçu Ne

Süre: 90dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Hilal Saral
Senarist: Vedat Türkay
Yapımı: 2010 - Türkiye

Ellerinden kayıp giden hayatlarını, başkalarının çizdiği yolda sürüklemek zorunda kalan iki gencin hikayesi.

4. Sıla

Orijinal İsmi: Sıla

Süre: 90dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Gül Oğuz
Yapımı: 2006 - Türkiye

Mezopotamya'nın bereketli toprakları. Hiçbir penceresi birbirine bakmayan, yüksek avlulu evleri, daracık sokakları olan topraklarda kanun tanımaz töreler, töreye karşı gelen aşk. Kalbinde hep hasret büyütmek zorunda kalan bir kızla, töreleri ve kalbi arasında kalan Boran'ın tutkulu aşk hikayesi.

5. İçerde

Orijinal İsmi: Kod Adı: Köstebek

Süre: dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: Uluç Bayraktar
Yapımı: 2016 - Türkiye

İçerde'de Polis Akademisi'nde okuyan Sarp ve Mert kardeş olduklarından habersiz birbirlerine rakip olurlar. Sarp, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü Yusuf tarafından Polis Akademisi'nden mezun olmasına bir hafta kala polislikten atılır. Mezuniyet günü Yusuf'a silah çeken Sarp böylece daha önce hiç bilmediği yepyeni bir hayata adım atar. Bu yeni ve karanlık dünyada Sarp'ın en yakın düşmanı ise Akademi'nin diğer göz bebeği Mert olacaktır.

6. Öyle Bir Geçer Zaman ki

Orijinal İsmi: Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Süre: 90dk
Tür: Dram
Yönetmen: Zeynep Günay Tan
Senarist: Coşkun Irmak
Yapımı: 2011 - Türkiye

Dizi 1967 yılında, İstanbul’un eski semtlerinden birinde başlayan ve günümüze kadar sürecek olan bir zamanı dilimini içerir. Hikayenin odağında Akarsu ailesi vardır. Anılan zaman içinde bu ailenin dağılması, aile bireylerinin bu dağılmadan aldıkları etkiler ve her birinin bu etkiler altında şekillenen hayat hikayeleri sergilenir.

7. Gümüş

Orijinal İsmi: Gümüş

Süre: 45dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Kemal Uzun
Yapımı: 2005 - ABD , Türkiye

Gümüş'ün hayatı, o sabah amcasından telefonla aldığı bir haberle değişir. Köklü bir aile olan Şadoğulları, oğulları Mehmet'e Gümüş'ü eş olarak seçmiştir. Gümüş, hiç beklemediği bir anda, yıllarca hayalini kurduğu, deliler gibi sevdiği çocukluktan beri aşık olduğu Mehmet'ine kavuşacak, üstelik de onun karısı olacaktır. Her şeyin bu kadar hızlı ve kolay gerçekleşmesine inanamayan Gümüş, gelin olmak için hiç görmediği İstanbul'un yollarına düşer.

8. Yaprak Dökümü

Orijinal İsmi: Yaprak Dökümü

Süre: 85dk
Tür: Aile , Dram
Yapımı: 2006 - İspanya , Türkiye

Bütün hayatını beş çocuğuna iyi fikirler ve temiz ahlak vermeye adayan Ali Rıza Bey, bir haksızlığa göz yumması istenince kaymakamlık görevinden istifa eder. Kızı Necla da İstanbul’da üniversiteyi kazanınca, ailece İstanbul’a yerleşmeye karar verirler. Aileden kalma eski evin tadilatı, Leyla’nın üniversiteye hazırlık kursu, Necla ve Ayşe’nin okul masrafları derken Ali Rıza Bey’in emekli ikramiyesi erimeye başlar. Ali Rıza Bey yeniden çalışmaya başlar.

9. Kiralık Aşk

Orijinal İsmi: Kiralık Aşk

Süre: 120dk
Tür: Komedi
Yönetmen: Metin Balekoğlu
Yapımı: 2015 - Türkiye

Garsonluk yapan Defne kendisine yapılan aşk oyununu kabul ederek karmaşık bir işin içine girer. Zengin bir iş adamını kendisine aşık etmeye çalışacaktır.

10. Ezel

Orijinal İsmi: Ezel

Süre: 120dk
Tür: Aksiyon , Dram , Suç
Yönetmen: Uluç Bayraktar
Yapımı: 2009 - Türkiye

Herkes birini sever ama her ihanet, sevgiyle başlar. Önce Ömer vardı. Ömer’in ailesiyle birlikte küçük, basit bir hayatı vardı. Mutluydu. Ama Ömer birden cinayetten hapiste buldu kendini. Bildiği hayat, güvendiği insanlar bir anda yok oldu. Ona korkunç bir oyun oynanmıştı.