Unutulmaz Carrie Fisher Filmleri

Henüz 60 yaşında kaybettiğimiz 'Prenses Leia' Carrie Fisher'ın kariyerinde önemli yeri olan filmlerden bazılarını sıraladık.

1. Şampuan (1975)

Warren Beatty, Julie Christie, Goldie Hawn gibi dönemin en büyük yıldızlarının başrolde olduğu bu yetişkin komedisinde Carrie Fisher, 19 yaşında ilk kez beyazperdede göründü.

2. Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)

Carrie Fisher'ın hayatı boyunca en çok hatırlandığı rolü, Alderaan Gezegeni Prensesi Leia Organa rolü olacaktı.

3. Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü (1980)

Star Wars serisinin 3 yıl sonraki devam filmi Empire Strikes Back'te Carrie Fisher, Leia rolünü tekrar üstlenmişti.

4. Cazcı Kardeşler (1980)

Fisher'ı, genç yaşta hayatını kaybeden John Belushi ile Dan Aykroyd'un müzikleriyle unutulmaz olmuş komedi filmi Cazcı Kardeşler'de önemli rollerden bir tanesinde izlemiştik.

5. Gökkuşağının Altında (1981)

Star Wars serisi haricinde genelde komedi filmlerinde izleme şansı bulduğumuz Carrie Fisher, 1981'de dönemin en ünlü komedyenlerinden Chevy Chase ile birlikte, cücelerle dolu bir oteldeki kargaşayı anlatan Under the Rainbow'da başrolde oynamıştı.

6. Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü (1983)

Carrie Fisher, Prenses Leia karakterini orijinal serinin son filminde de canlandırdı ve filmde giydiği bikini, sinema tarihinin en akılda kalan kostümleri arasındaki yerini aldı.

7. Garbo Konuşuyor (1984)

Hollywood'un en usta yönetmenlerinden Sidney Lumet'in 1984 yapımı komedi filmi Garbo Talks'ta Fisher, Greta Garbo hayranı yaşlı bir kadının gelinini canlandırmıştı.

8. Hannah ve Kız Kardeşleri (1986)

Woody Allen'ın en iyi filmleri arasında gösterilen ve kaliteli kadrosuyla birçok ödül kazanmış Hannah and Her Sisters'da Carrie Fisher da Dianne Wiest'in oynadığı Holly'nin arkadaşı April rolündeydi.

9. Harry Sally İle Tanışınca (1989)

Romantik komedilerin en iyileri arasında gösterilen When Harry Met Sally'de Carrie Fisher, Sally'nin en yakın arkadaşı ve sırdaşı Marie rolündeydi.

10. Star Wars VII: Güç Uyanıyor (2015)

1990'lı ve 2000'li yıllarda filmlerde çok fazla görünmeyen, yer aldığı az sayıda filmde ise çok küçük rollerde izlediğimiz Carrie Fisher, Star Wars serisinin JJ Abrams elinden çıkan 7. filmi Star Wars: Güç Uyanıyor'da artık kendisiyle özdeşleşen Leia Organa (bu kez General Leia olarak) karakterini toplamda 4. kez beyazperdede canlandırmış oldu.