En İyi Boks Filmleri

Rocky (1976), Muhammeed Ali gibi en sevilen boks filmlerinin yer aldığı En İyi Boks Filmleri listemizi sizler için derledik...

1. Son Şans (2015)

Boks kariyerinin zirvesindeki Billy Hope (Jake Gyllenhaal) aniden arkasındaki en büyük destekçisi olan eşi Mo’yu (Rachel McAdams) bu dünyadan uğurlar ve sonrasında maddi ve manevi olarak dibe çöker. Eşini kaybettikten sonra kızını (Oona Laurance) da kaybetmemek için, elinde kalan tek yol ve en büyük becerisi olan boks kariyerine geri dönmektir.

2. Şampiyon (1979)

Uzun seneler önce boks ringlerinden uzaklaşan eski boks şampiyonu Billy (Jon Voight), eşinden boşanan, alkol batağına düşmüş, değersiz boks maçların katılarak içki parasını kazanmaktadır. Onu tek mutlu eden ise; onu hala şampiyon olarak gören oğlu T.J rolünde izlediğimiz Ricky Schroder’dır. Eksi eşi beklenmedik bir anda ortaya çıkar ve hayatta tek değer verdiği kişiyi yani oğlunu geri almak ister. Bu durumdan kurtulmak için tek yolu tekrar ringlere dönmek ve sert yumrukların hedefi olmaktır…

3. Ali (2001)

Sadece boks tarihinin değil, aynı zamanda dünya spor tarihinin de gelmiş geçmiş en başarılı sporcularından olarak kabul gören Muhammed Ali hakkında tüm zamanların yapılmış en başarılı filmi Ali, bu filmler arasında senaryo açısından en derli toplusu diyebiliriz. Muhammed Ali’yi diğer spora gönül vermiş sporculardan ayıran en önemli özellikleri; şüphesiz ki aykırı karakteri ve toplumsal duruşunun sağlam oluşudur. Yönetmen koltuğunda Michael Mann’ın olduğu Ali filmi, 3 Haziran 2016’da vefat eden Muhammed Ali’nin hem boks ringinde hem de kamuoyu önündeki mücadelesinin, spor ve siyaset tarihinin en ilginç hikâyelerinden biri olmasının da filmin kurgusuna katkısı büyük.

4. Rocky (1976)

Boks filmleri listesinde mutlaka bulunması gereken filmlerden biri şüphesiz ki Rocky. Serinin ilk filmi, 1977'de 10 dalda Akademi ödüllerine aday olmuş ve en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar almıştı.

5. Cinderella Man (2005)

1929 yılında yaşanan ve Büyük Buhran olarak isimlendirilen ekonomik kriz sonrası ailesiyle hayata tutunmak için olağan gücüyle yılmadan savaşan boksör James J. Braddock’un (Russell Crowe) hikayesi yaşanmış hayat öyküsüne dayanıyor.  Maddi yokluk ve ringdeki savaşı en iyi konu edinen başarılı yapımlardan biri.

6. Dövüşçü (2010)

Yaşanmış bir hikâyeden esinlenilen Dövüşçü filmi, iki erkek kardeşin dağılan aile hayatlarını tekrar birleştirmeye çalışmalarını anlatıyor. Christian Bale’in yine rolü için kendinden ödün vererek fiziksel olarak yaptığı değişimle canlandırdığı Dicky, efsane olarak anılırken emeklerini boşa harcayarak eski kariyerini heba etmiş eski bir boksördür. Filmin adının Boksör değil de Dövüşçü olması, boksörlerin sadece ringlerde değil, aynı zamanda hayatın diğer alanlarında da mücadele verdiklerinin bir vurgusu olmuş…

7. Milyonluk Bebek (2004)

Usta yönetmen Clint Eastwood’un 2004 yapımı filminin başrollerinde üstün oyunculuklarıyla Hilary Swank ve Morgan Freeman’ı izliyoruz. Film, 2005 yılında Akademi Ödülleri’nde en iyi film kategorisi de dâhil olmak üzere toplam 4 Oscar Ödülü’nü kazandı. Ters köşe bir finalle sonlanan film, son sahnelerinde seyirciyi oldukça içine çekiyor.

8. Kızgın Boğa (1980)

Martin Scorsese’nin 1980 tarihli unutulmaz filmi Kızgın Boğa. Jake La Motta’nın hayatını anlatan film, boksörün yazdığı Raging Bull: My Story isimli otobiyografiden uyarlanmış. En iyi film ödülü dahil sekiz dalda Oscar'a aday gösterilen ve bunlardan iki tanesini kazanan film, Empire dergisinde de tüm zamanların en iyi 11 filmi arasında gösterildi. 

9. Fat City (1972)

Güçlü ve sizi derinden etkileyecek, amatör boksta kişisel zaferlerin ve yenilgilerin hikâyesi. Alkolik bir boksör (Stacy Keach), idealist genç bir çocuk (Jeff Bridges), yalnız bir kadın (Susan Tyrrell), sınırları zorlayan ama hayallerinden vazgeçemeyen karakterler olarak unutulmaz bir tablo çiziyorlar. Fat City, sıra dışı olayların üstesinden gelmeye çalışan sıradan insanların, zorlu, keskin ve çarpıcı hikâyesidir.

10. Gentleman Jim (1942)

Gentleman Jim, İstiklal Caddesi'nde takım elbisesiz gezilemeyen zamanlarda geçen bir film. Başrol kahramanı Jim, sakin bir hayat yaşarken iflas ediyor ve boks batağına düşüyor.