Kötü Karakterleriyle Öne Çıkan Filmler

Ünlü bir deyişe göre iyiler kazanır, kötülerse unutulmazmış. Şimdi sizi, sinema tarihinin en unutulmaz kötülerini derlediğimiz o listeye alalım!

1. Elm Sokağında Kabus (1984)

Sinema tarihinin bir başka efsanevi kötüsü de Wes Craven filmi Elm Sokağında Kabus'ta Robert Englund'un hayat verdiği Freddy Krueger! Filmin baş karakteri Nancy'nin rüyalarına giren Freddy Krueger, sadece yanık derisi ve bıçaklarla dolu eldivenleriyle bile kabuslarımızın baş karakteri olabilir!

2. Yedi (1995)

Gerilim ve suç türündeki unutulmaz bir David Fincher filmi olan Seven'da Kevin Spacey'nin canlandırdığı John Doe karakteri de sinema tarihinin bir başka unutulmaz kötüsü. Dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için acımasız cinayetler işleyen seri katil John Doe'nun peşine düşen iki dedektifin hikayesi nefes kesiyor!

3. Otomatik Portakal (1971)

Bir toplum eleştirisi özelliği olan Stanley Kubrick başyapıtı Otomatik Portakal'da, Malcolm McDowell'in canlandırdığı uyumsuz ve ahlaksız karakter Alex, sinemanın unutulmaz kötüleri arasında yer alıyor. 

4. Matrix (1999)

Lilly ve Lana Wachowski kardeşlerin unutulmaz bilim kurgu filmi Matrix, yarattığı distopik dünyayla milyonları şaşkına çevirmişti. Başrollerinde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmde Hugo Weaving'in canlandırdığı kötü karakter Ajan Smith de sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri. 

5. Cinnet (1980)

Jack Nicholson'ın canlandırdığı unutulmaz karakterlerden biri olan Jack Torrance da sinemanın unutulmaz kötü karakterlerinden. Cinnet filmini, ünlü yönetmen Stanley Kubrick, Stephen King'in aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarmış. En fazla çekim tekrarı olan film olarak tarihe geçen Cinnet'te, Nicholson'ın oyunculuğuna diyecek bir söz yok!

6. Kuzuların Sessizliği (1991)

Sinemanın bir başka ünlü kötüsüyse Kuzuların Sessizliği filminde Anthony Hopkins'in canlandırdığı cani karakter Hannibal Lecter. 5 dalda Oscar ödüllü olan ünlü filmdeki rolüyle Anthony Hopkins de En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı kazanmıştı. Geçmişte psikiyatr olan Hannibal Lecter'ın daha sonra insan eti yiyen bir seri katile dönüşmesini kanınız donarak izleyeceksiniz.

7. Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)

George Lucas mucizesi bilim kurgu serisi Yıldız Savaşları'nın ünlü kötüsü Dart Vader, sinemanın en ünlü kötülerinden biri. Seneler içinde David Prowse, James Earl Jones, Bob Anderson, Sebastian Shaw, Jake Lloyd ve Hayden Christensen gibi birçok oyuncu tarafından canlandırılan Darth Vader'ın kostümü, kırmızı ışın kılıcı ve sesi de kendisi gibi efsane oldu. 

8. Kara Şövalye (2008)

Batman'in azılı düşmanı ve sinemanın efsanevi kötü karakterlerinden biri olan Joker'i 1989'da Jack Nicholson, 2016'da Jared Leto da oldukça başarılı bir şekilde canlandırsa da, 2008 yapımı Christopher Nolan filmi Kara Şövalye'de Joker'i canlandıran Heath Ledger'ın zamansız ölümü ve oyuncunun bu rolle kazandığı En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı Ledger'ın canlandırdığı Joker'i unutulmaz kılıyor. 

9. Yaralı Yüz (1983)

Al Pacino'nun başrolünde yer aldığı Brian DePalma filmi Yaralı Yüz'ün ünlü kötüsü Tony Montana Kübalı bir mültecidir ve bir mafya babası olma yolunda hırsla ilerlemektedir. Türkiye'de 1985'te vizyona girdiği zaman yanlış bir tercümeyle Sicilyalı olarak çevrilen filmin ismi daha sonra Montana'nın Kübalı olmasından ötürü değiştirilmiştir. 

10. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

İngiliz yazar J.K. Rowling'in kitaplarından sinemaya uyarlanmış, gelmiş geçmiş en ünlü film serilerinden biri olan Harry Potter'da Harry'nin ailesini öldüren kötü kalpli sihirbaz Lord Voldemort, şüphesiz ki sinemanın en antipatik karakterlerinden biridir. Burunsuz kötümüz Lord Voldemort'u canlandıran Ralp Fiennes'ın inanılmaz oyunculuğunu da es geçmemek gerek.