Ankara'da Geçen En Güzel Filmler

Bu sene 98. kere kutladığımız Ankara'nın başkent oluşunu sinemaseverleri tatmin edecek Ankara'da geçen filmlere göz atarak geçiriyoruz. Başkenti saran kutlama havasını Ankara'da geçen en iyi filmlerden birini izleyerek geçirmek harika olacaktır. Ankara, Türkiye sinemasında bazı şehirler kadar önce çıkmasa da başkentin kendine özgü havasını değişik bakışlardan bize hissettiren harika filmler bulunuyor. Bu listede sizin için Ankara'da geçen en güzel filmleri derledik.

1. Zübük

Türk güldürüsünün en özel isimlerinden Kemal Sunal'ın en öenmli filmlerinden Zübük, daha önce izlemiş olsanız bile tekrar tekrar izlemesi oldukça keyifli bir yapım. Siyasete mizahi bir bakış açısı ile yıllar boyunca güncel kalan bir biçimde eleştiri getirmeyi başaran filmde Kemal Sunal, yalancı ve manipülatif bir eski siyasetçiyi oynuyor. Bir kısmı ana karakterin köyünde geçen filmde Türk siyasetinin kalbinin attığı Ankara'nın da yer almaması beklenemezdi.  

2. İtiraf

Zeki Demirkubuz'un yönetmenliğini üstlendiği filmde, eşi tarafından aldatıldığını öğrenen mühendis Harun'un hikayesine ortak oluyoruz. Harun, bildiklerini uzunca bir süre kendisine saklasa da bir süre sonra gerçekleri görmezden gelemez ve eşi ile konuşmaya, ona bildiklerini anlatmaya karar verir. Bu karar, zorlu geçecek zamanları da beraberinde getirecektir...

3. Bizim Büyük Çaresizliğimiz

30'lu yaşlarının sonundaki iki arkadaşın hikayesini konu alan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Ankara'ya yolu düşmüş en önemli yazarlardan Barış Bıçakçı'nın romanından uyarlandı. Çetin, yıllar sonra Ankara'ya dönmüş ve Ender'le bir ev tutarak tekrar bir araya gelmiştir. Bu sırada yakın arkadaşları Fikret de Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'ye tatile gelmiştir. 

4. Yeraltı

Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem'in, bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film. Film, Fyodor Dostoyevski'nin başyapıtı Yeraltından Notlar kitabından uyarlanmıştır.

5. Düttürü Dünya

Ankara’nın yoksul gecekondu semtlerinin birinde oturan Mehmet geceleri klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır. Biri özürlü üç çocuğu ve karısını geçindirebilmek için, çeşitli ek işler yaparak yaşamını sürdürür. Oturduğu gecekonduyu, kayınbiraderi bir müteahhite satınca, yaşamı iyice alt üst olur.

6. Köyden İndim Şehire

Ertem Eğilmez imzalı bu harika hiciv yapımında dört kardeşin zengin olma hayalleri peşinde başlarına gelenlere ortak oluyoruz. Bir define avına çıkan kardeşlerin planları, insanımızın ''köşeyi dönme'' hayallerine eleştirel bir bakış sunarken ne zaman izlendiği fark etmeksizin güldürmeyi de başarıyor. Köyden gelinen ''şehir'' rolünde ise Ankara'yı izliyoruz. Filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

7. Aşk Tesadüfleri Sever

Yıl 1977, Ankara'da bir Eylül sabahı... Yılmaz, hamile karısı Neriman'ı hastaneye yetiştirmeye çalışır ve Ömer'in arabasına çarpar. Bu kaza, Ömer'in arka koltukta oturan hamile eşi İnci'nin erken doğum yapmasına neden olur. Bebekler aynı gün doğar. Bu kaza, Özgür ve Deniz'i bir araya getiren tesadüflerin başlangıcıdır. Çocukluk ve gençlik yıllarında Ankara'da birkaç kez karşılaşırlar, ancak asla birlikte olamazlar. Onları bir araya getiren her ne ise, aralarına şeffaf bir duvar örmeyi başarır. 25 yıl sonra İstanbul'da tekrar karşılaşana kadar...

8. Uçurtmayı Vurmasınlar

5 yaşındaki küçük bir çocuk olan Barış, mahkumiyet süresi boyunca annesiyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda kalır. Barış, cezaevinde kalan genç bir kadın olan İnci ile özel bir ilişki kurar. İnci ona, uçurtmasının bir gün uçacağına söz verir.

9. Mahçup Delikanlı

Listenin bu maddesinde Ankara'da geçen sorunlu bir aşk üçgenine ortak oluyoruz. Tarık Akan'ın Gülşen Bubikoğlu ile birlikte yer aldığı yapımda yurtdışından yuvaya dönen Metin, iki kız kardeş ile sorunlu bir ilişkiye adım atıyor. Kıskançlık ve ihanet ile şekillenen hikayeye fonda yine Ankara eşlik ediyor. Filmi BluTV ve YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

10. Behzat Ç. Ankara Yanıyor

Behzat Ç.’nin yokluğunda Cinayet Büronun başına Himmet adında bir Başkomiser atanmıştır. İçişleri Bakanının öldürülmesi teşkilatta büyük bir çalkantıya yol açınca Himmet de bunu kendi açısından bir fırsata dönüştürmeye karar verir ve ekibini Terörle Mücadeleye yardımcı olmaya yönlendirir. İçişleri Bakanı öldürülmeden önce Cinayet Büro ekibi Hakkı adında bir bakkalın ve Alman Konsolosluğunda görevli Hans adında bir Almanın cinayeti üzerinde çalışmaktadır. Alman Hükümeti, cinayete gözlemci olarak Ulrike adında bir polisini görevlendirmiştir. Başkomiser Himmet, bakkal ve Almanın cinayetlerine öncelik vermez. Tahsin de bu cinayetlere bakması için Behzat Ç.’yi geçici olarak göreve çağırmaya karar verir. Ancak Behzat Ç. kararsızdır…