MUBI’de İzleyebileceğiniz Birbirinden Güzel Türk Filmleri

MUBI'de izleyebileceğiniz, Türk sinemasının değerli yönetmenlerinden birbirinden güzel filmleri sizler için listeledik!

MUBI incelikli seçimlerle oluşturduğu kütüphanesi ve kendine has içeriğiyle diğer dijital yayın platformlarından kendini ayırıyor. Biz de şu ara platformda gösterimde olan birbirinden güzel Türk filmleriyle karşınızdayız. 

Hafta sonunu film izleyerek değerlendirmek isteyenler için günümüzden 1990'lara, 1950'lere kadar uzanan bir zaman çizgisinde değerli yönetmenlerden yapımlar derledik.

Keyifli okumalar!

1. İki Şafak Arasında

Süre: 91dk

Tür: Dram

Yönetmen: Selman Nacar

Oyuncular: Mücahit KoçakBanu Fotocan, Ünal Silver

Kadir, sevdiği kadının ailesi ile tanışmayı planlamaktadır ve oldukça heyecanlıdır. Fakat babasının çalıştığı tekstil fabrikasında bir iş kazası gerçekleştiğini öğrenince planları değişecektir. Kaza haberini işçinin ailesi ile paylaşma görevini üstelenen Kadir, işçinin ailesi için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

2. Sardunya

Süre: 82dk

Tür: Dram

Yönetmen: Çağıl Bocut

Oyuncular: İlayda ElhihAli Seçkiner Alıcı, Zeyno Eracar

Üniversite sınavına girmeye hazırlanan on dokuz yaşındaki Defne, sınava haftalar kala, babasının beyin kanaması geçirdiği haberini alır. Babasının iyileşme süreci, her ikisine de hasarlı ilişkilerini düzeltme fırsatı sunar. Fakat git gide bir aile dramının içine çekilen Defne, hasta halasının intiharına tanık olur. Bir yandan kendi içinde adalet kavramını sorgularken bir yandan da vicdanı ve özgürlüğü arasında bir tercih yapması gerekecektir.

3. Çatlak

Süre: 82dk

Tür: Dram

Yönetmen: Fikret Reyhan

Oyuncular: Giray AltınokHakan SalınmışHakan Emre Ünal

Halen İngiltere'de göçmen işçi olarak çalışan Fatih Ayhan Türkiye'deki ailesine para göndermek için büyük miktarda borç alır.  Türkiye'deki ailesini ziyareti sırasında bile bu borcun ödenmesi talep edilecektir. Sonrasında bu aile üyeleri arasındaki tüm çatışmalar ön plana çıkar.

4. Aidiyet

Süre: 73dk

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Burak Çevik

Oyuncular: Çağlar YalçınkayaEylül Su Sapan

Bir adamın sevgilisi ile nasıl tanıştığı ve nasıl ölümcül bir suç işlediği gözler önüne seriliyor. Elli beş yaşındaki kayınvalidesini öldürmekle yargılanan adam bu olayı anlatırken bir yandan da olayın geçtiği yerlere tekrar gidiyor ve aynı hikayeyi tekrar tekrar yaşıyor. İki bölüm olarak kurgulanan filmin ilk bölümünde şüphelinin sorgulandığını görürken ikinci bölümde bu sorguda bahsi geçen olaylar odağa alınıyor.

5. Aşk, Büyü vs.

Süre: 96 dk

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Ümit Ünal

Oyuncular: Ece DizdarSelen UçerAyşe Nil Şamlıoğlu

Hepimiz bir şeylere inanıyoruz. inandığımız şeylere hayatımızı adıyoruz. aşk, büyü, vs., aşka ve doğaötesine duydukları inancı sorgulayan iki kadının hikayesi. eren ve reyhan 16 - 17 yaşında iki genç kızken büyükada'da bir aşk yaşamışlardır. eren zengin bir milletvekilinin kızı, reyhan onun yazlık evindeki bekçinin kızıdır. ilişkileri ortaya çıkınca eren'in ailesi onları zorla ayırır, reyhan'ı ve babasını uzağa sürer. yirmi yıl sonra eren büyükada'ya döner. film de burada başlar. gerçek aşk mı yoksa batıl inançlı bir büyünün etkisi mi? iki kadın 20 yıl aradan sonra tekrar buluşuyor ve gençlik yıllarındaki tutkulu ve acı dolu ilişkilerini hatırlıyor. iki kadın 20 yıl aradan sonra tekrar buluşur ve büyükada'da eski bir aşkın, eski bir büyünün peşinde, tek günlük bir yolculuğa çıkarlar.

6. Küçük Şeyler

Süre: 94dk

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Oyuncular: Alican Yücesoy, Tuğçe Altuğ, Müfit Kayacan

Onur ve Bahar çifti üzerinden modern Türkiye’nin değişen yaşamlarını vurgu yapan film absürt durumları oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor. Film, tek ortak noktaları lüks bir site olan farklı insanların farklı hayatlarına odaklanıyor.

7. Duvara Karşı

Süre: 117dk

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Meltem Cumbul

Almanya'da yaşayan 40'lı yaşlarındaki Cahit ile genç Sibel intihardan vazgeçmiş 2 insandır. Psikoloğunun yardımıyla sorunlarını bir nebze de olsa yenmeyi başaran Cahit, Sibel'e yardım etmek ister. Sibel'se çıkış yolunu evlilikte arar ve eşi doğru dürüst tanımadığı Cahit olur. Aynı evde yaşamaya başlayan Cahit ve Sibel arasında kaçınılmaz bir yakınlaşma başlar.

8. Güneşe Yolculuk

Süre: 104dk

Tür: Dram

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Mizgin Kapazan, Ara Güler, Nazmi Kırık

Saf bir gencin günümüz Türkiye'sinin gerçeklerinden haberdar olmasının, dostluğun ve cesaretin öyküsüdür. Türkiye'nin iki ucundan Berzan, Mehmet ve sevgilisi İstanbul'un alt tabaka yaşamının içinde ayakta kalmaya çalışırken tanışırlar. Gün geçtikçe birbirine bağlanan arkadaşların yaşamı Mehmet'in haksız yere tutklanmasıyla değişir. Bu arada kayıp babasını arayan Berzan'ın başıda sürekli polisle beladadır. Mehmet'in Berzan'a olan bağlılığı onu ülkeyi katederek dostunun köyüne, doğuya bir yolculuğa sürükler. Güneşe Yolculuğa...

9. Masumiyet

Süre: 110dk

Tür: Dram

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Güven Kıraç, Derya Alabora, Haluk Bilginer

On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istesede dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkumu bir ardaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir'e gelir. Ablası ve eniştesinin evinde 'gördüklerinden' kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada 'bir iyilik' nedeniyle tanıştığı üç kişi ile ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeden beklemeye başlar.

10. Sürü

Süre: 117dk

Tür: Dram

Yönetmen: Zeki Ökten

Oyuncular: Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz

Hayatları ve geçimleri hayvanlar ve hayvancılık üzerine kurulu aşiretin reisi Hamo’nun (Tuncel Kurtiz) oğlu Şivan (Tarık Akan) düşman aşiretin kızı Berivan (Melike Demirağ) ile evlidir. Hayvancılığın eskisi gibi para getirmemesi yüzünden durumu bozulan Hamo, oğlunun aşiretten ayrılmak istemesiyle çılgına döner. Hamo ve oğulları, adamlarıyla birlikte son sürüyü Ankara’da satmak için trenle yola çıkarlar

11. Üç Arkadaş

Üç Arkadaş

Süre: 92dk

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Memduh Ün

Oyuncular:Hülya Koçyiğit, Halit Akçatepe, Kadir İnanır

İşportacılık yapan fakir bir genç ile gözleri görmeyen bir kız arasındaki aşk hikayesini anlatan bir film.

12. Umut

Süre: 100 dk

Tür: Dram

Yönetmen: Yılmaz Güney

Oyuncular: Yılmaz Güney, Gülsen AlnıaçıkTuncel Kurtiz

Faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan, Cabbarın ve ailesinin içine düştügü çıkmazlar ve kurtulmaya çalışmasını anlatır. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar . ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünerek, kestirme bir yol aramaya başlar.Aldığı milli piyango biletine de ikramiye çıkmayınca, bu kez define aramaya başlar

13. Ah Güzel İstanbul

Ah Güzel İstanbul

Süre: 97dk

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Sadri Alışık, Ayla Algan, Bilge Zobu

Eski bir İstanbul beyfendisi olan Haşmet ve büyük şehre gelip şarkıcı olmak isteyen Ayşe'nin hikayesi.

14. Susuz Yaz

Süre: 90dk

Tür: Dram

Yönetmen: Metin Erksan

Oyuncular: Erol Taş, Hülya Koçyiğit, Ulvi Doğan

Osman kendi arazisinde çıkan su nedeniyle köyülerle çatışma halindedir. Bu su kavgası nedeniyle kardeşi Hasan da hapse düşmüştür. Osman'ın niyeti hem suya hem de yengesi Bahar'a sahip olmaktır.

15. Kanun Namına

Kanun Namına

Süre: 94dk

Tür: Dram

Yönetmen: Ö. Lütfi Akad

Oyuncular: Ayhan Işık, Gülistan Güzey, Neşe Yulaç

Filmde, II. Dünya Savaşı sonrası yıllarda İstanbul'da meydana gelen gerçek bir olaydan esinlenilmiştir. Nazım Usta, motor tamircisidir. Ayten'e aşıktır, onunla evlenir. Oysa Ayten'in kız kardeşi Nezahat, Nazım'ı sevmekte, kirli işler çeviren Halil ise Ayten'i ele geçirmeyi planlamaktadır. İkisi bir olup, Perihan'ı Nazım'la tanıştırırlar. Nazım kadının bu çekiciliğine dayanamaz. Bundan yararlanan Halil, Ayten'i eline düşürür. Bunu öğrenen Nazım, Halil ve Nevzat'ı öldürür, eşini de yaralar. Polisten kaçan Nazım, tamirci atölyesine sığınır ve orada polise karşı koyarsa da Ayten'in araya girmesiyle polise teslim olur.