2022'nin En iyi Filmleri

Sizin için 2022 yılının en iyilerini sıraladık!

Sinematik anlamda oldukça hareketli ve tatmin edici bir yılı daha geride bıraktık. Pandemi sonrası asla düzene girmez dediğimiz sosyal yaşamlarımızın neredeyse eski haline dönmesiyle, sinema salonlarının nihayet dolduğu ve çok başarılı yapımlara imza atılan bir yıl geçirdik diyebiliriz.

Listemizde “The Batman” ve “Top Gun: Maverick” gibi gişe filmleriyle birlikte “Everything Everywhere All At Once” ve “Aftersun” gibi bağımsız yapımlar da yer alıyor. 2021'in en iyileri listesine halen göz atmadıysanız kaçırdığınız yapımları buradan görebilirsiniz.

İşte karşınızda 2022'nin en iyi 20 filmi!

 

Not: Listede Türkiye'de 2022 yılında vizyona giren, platformlarda yayınlanan ve/veya ülkemizdeki festivaller kapsamında gösterimi yapılan filmler baz alınmıştır.

 

1. Güneş Sonrası

Orijinal İsmi: Aftersun

Süre: 101dk
Tür: Dram
Yönetmen: Charlotte Wells
Senarist: Charlotte Wells
Yapımı: 2022 - ABD , İngiltere

Sophie, yirmi yıl önce babasıyla yaptığı bir tatilin ortak sevincini ve özel melankolisini düşünür. Tanıdığı babayı tanımadığı adamla uzlaştırmaya çalışırken, gerçek ve hayali anılar arasındaki boşlukları doldurur.

2. Top Gun: Maverick

Orijinal İsmi: Top Gun: Maverick

Süre: 131dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: Joseph Kosinski
Yapımı: 2022 - ABD

"Top Gun: Maverick" 1986 yapımı "Top Gun" filminin devamı niteliğinde. Hikaye, usta pilot Maverick'in eğitmen olarak hava kuvvetlerine dönüşü sonrasına odaklanıyor.

Donanmanın en iyi pilotlarından biri olan Pete “Maverick” Mitchell, 30 yıllık hizmetten sonra ait olduğu yerde, cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlar ve kendisini yere bağlayacak olan terfiden kaçmaya çalışıyordur. Maverick, Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi o güne kadar hiçbir pilotun görmediği özel bir görev için eğitmesi gerekince, belirsiz bir gelecekle ve geçmişinden gelen anılarla karşı karşıya kalır. En büyük korkularıyla yüzleşecek ve büyük bir fedakarlık yapmasını gerektiren bir göreve gidecektir.

3. The Banshees of Inisherin

Orijinal İsmi: The Banshees of Inisherin

Süre: 114dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Martin McDonagh
Senarist: Martin McDonagh
Yapımı: 2022 - ABD , İngiltere

Film, uzak bir İrlanda adasında, içlerinden biri artık arkadaş olmak istemediğinde, ilişkilerinde garip bir zamanda kendilerini bulan bir çift ömür boyu arkadaşın hikayesini anlatıyor.

4. Kadın Kral

Orijinal İsmi: The Woman King

Süre: 135dk
Tür: Aksiyon , Dram , Tarih
Yapımı: 2022 - ABD , Kanada

Film, tamamı kadınlardan oluşan bir askeri birliğin generali Nanisca (Davis) ve bu birlikteki hırslı asker Nawi'nin (Mbedu) hikayesini konu alıyor.

5. Kurak Günler

Orijinal İsmi: Kurak Günler

Süre: 129dk
Tür: Dram , Gerilim
Yönetmen: Emin Alper
Senarist: Emin Alper

Genç bir başsavcı olan Emre küçük Balkaya kasabasına yeni atanır. Kendini büyük bir ciddiyetle işine verir ve başta belediye başkanı Selim olmak üzere şehrin ileri gelenleri onu büyük bir saygıyla karşılar. Ancak bu sıcak karşılamaya rağmen, ilk andan itibaren bir takım garip ve gergin etkileşimler yaşar. Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeler gün geçtikçe artar.

6. Ayrılma Kararı

Orijinal İsmi: Decision to Leave

Süre: 138dk
Tür: Gerilim , Gizem , Romantik
Yönetmen: Park Chan-wook
Senarist: Park Chan-wook
Yapımı: 2022 - Güney Kore

Deneyimli bir dedektif olan Hae-Joon, bir dağın tepesinde bir adamın şüpheli ölümünü araştırır. Yakında, merhumun karısı Seo-rae'den şüphelenmeye başlarken, ona olan çekiminden rahatsız olur.

7. Fabelmanlar

Orijinal İsmi: The Fabelmans

Süre: 151dk
Tür: Dram
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 2022 - ABD

İkinci Dünya Savaşı sonrası Arizona'da büyüyen Sammy Fabelman adında genç bir adam, aileyi sarsan bir sırrı keşfeder ve filmlerin gücünün gerçeği görmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeye başlar.

8. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Orijinal İsmi: Im Westen nichts Neues

Süre: 147dk
Tür: Aksiyon , Dram , Savaş
Yönetmen: Edward Berger
Yapımı: 2022 - Almanya

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Birinci Dünya Savaşı'nda Batı Cephesi'nde savaşan genç bir Alman askerinin sürükleyici öyküsünü anlatıyor. Paul ve silah arkadaşları, savaşın ilk baştaki coşkusunun siperlerde hayatları ve birbirleri için savaştıkça nasıl çaresizliğe ve korkuya dönüştüğünü ilk elden deneyimliyor.

9. Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Orijinal İsmi: Everything Everywhere All at Once

Süre: 140dk
Yönetmen: Dan Kwan , Daniel Scheinert
Yapımı: 2022 - ABD

Vergilerini bir türlü bitiremeyen bitkin bir Çinli göçmen kadın, dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içine çekilir. Bunu ancak, sürdürebileceği hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek yapabilir.

10. Elvis

Orijinal İsmi: Elvis

Süre: 159dk
Tür: Dram , Müzikal , Tarih
Yönetmen: Baz Luhrmann
Yapımı: 2022 - ABD , Avustralya

Film, esrarengiz menajeri Albay Tom Parker ile olan karmaşık ilişkisinin prizmasından görülen Elvis Presley'in hayatını ve müziğine odaklanıyor. Hikaye, Amerika'da gelişen kültürel manzara ve masumiyetin kaybolması zemininde, Presley'in şöhrete yükselişinden benzeri görülmemiş yıldızlığına kadar 20 yılı aşkın süredir Presley ve Parker arasındaki karmaşık dinamiği anlatıyor. Bu yolculuğun merkezinde Elvis'in hayatındaki en önemli ve etkili insanlardan biri olan Priscilla Presley de var.

Dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali'nde yapan "Elvis", dakikalarca ayakta alkışlandı.

11. The Batman

Orijinal İsmi: The Batman

Süre: 177dk
Tür: Gerilim , Gizem , Suç
Yönetmen: Matt Reeves
Senarist: Matt Reeves , Peter Craig
Yapımı: 2022 - ABD

Batman olarak geçirdiği iki yıl, Bruce Wayne’i Gotham Şehri’nin gölgelerine sürüklemiştir. Şehrin yozlaşmış yetkilileri ve yüksek profilli kişiler ağı arasında güvenilir müttefikleri Alfred Pennyworth ve Teğmen James Gordon ile Batman, kendisini şehir halkı arasında intikamın yegane örneği olarak kanıtlamıştır. Bir katil, bir dizi sadist entrikayla Gotham’ın seçkinlerini hedef aldığında, arkasında bıraktığı şifreli ipuçları, Batman'i yeraltı dünyasını soruşturmaya iter. Batman burada Kedi Kadın olarak da bilinen Selina Kyle, Penguen olarak da bilinen Oswald Cobblepot, Carmine Falcone ve Riddler olarak da bilinen Edward Nashton gibi karakterlerle karşılaşır. Kanıtlar ve failin planlarının ölçeği netleşirken, Batman yeni ilişkiler kurmalı, suçlunun maskesini düşürmeli ve Gotham Şehri’ni uzun süredir rahatsız eden, gücün ve yolsuzluğun kötüye kullanılmasına adalet getirmelidir.

12. Pinokyo

Orijinal İsmi: Guillermo del Toro’s Pinocchio

Süre: 117dk
Yapımı: 2022 - ABD

Mussolini yönetimindeki İtalya’da geçen filmde faşizmin zirvede olduğu ve buna rağmen babasının isteği doğrultusunda sevgi, farklılık için mücadele eden Pinokyo’nun hikâyesini göreceğiz. Film klasikleşmiş "Pinokyo" hikayesinin daha karanlık bir versiyonunu sunuyor. Film stop-motion animasyon formatında. 

13. The Menu

Orijinal İsmi: The Menu

Süre: 107dk
Tür: Gerilim , Komedi , Korku
Yönetmen: Mark Mylod
Senarist: Seth Reiss , Will Tracy
Yapımı: 2022 - ABD

Genç bir çift, şefinin bazı şok edici sürprizlerle dolu zengin bir menü hazırladığı seçkin bir restoranda yemek yemek için uzak bir adaya gider.

14. Moonage Daydream

Orijinal İsmi: Moonage Daydream

Süre: 134dk
Tür: Belgesel , Müzikal
Yönetmen: Brett Morgen
Senarist: Brett Morgen
Yapımı: 2022 - Almanya , ABD

Brett Morgen'ın yönetmenliğini üstlendiği bu belgesel, Ziggy olarak da bilinen David Bowie'nin önceden yayınlanmamış konser ve performanslarının görüntülerini gözler önüne seriyor.

15. RRR

Orijinal İsmi: Ratham Ranam Roudhiram

Süre: 187dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: S.S. Rajamouli
Senarist: S.S. Rajamouli
Yapımı: 2022 - Hindistan

İngiliz Raj'a ve Haydarabad Nizam'ına karşı mücadelede etkili olan özgürlük savaşçıları Alluri Sitarama Raju ve Komaram Bheem'in yaşamından yola çıkarak sinemaya konulan bir film.

16. Hayır

Orijinal İsmi: Nope

Süre: 130dk
Tür: Bilim Kurgu , Gizem , Korku
Yönetmen: Jordan Peele
Senarist: Jordan Peele
Yapımı: 2022 - ABD

Kaliforniya'nın iç kesimlerinde ıssız bir kanyonun sakinleri, gizemli ve ürkütücü bir keşif yapıyorlar.

17. Güzel Bir Sabah

Orijinal İsmi: Un Beau Matin

Süre: 113dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Mia Hansen-Løve
Senarist: Mia Hansen-Løve
Yapımı: 2022 - Almanya , İngiltere , Fransa

Film, nörodejeneratif bir hastalıktan muzdarip babası Georg'u sık sık ziyaret eden Sandra'ya odaklanıyor. O ve ailesi, Georg için güvenli bir yer bulmaya çalışırken hastaneler ve huzurevleri arasında gerçek bir engelli parkurda yola çıkıyor. Sandra, beklenmedik bir şekilde, bağlantısını kaybettiği ve çok geçmeden tutkulu ama belirsiz bir maceraya başladığı eski arkadaşı olan Clément ile karşılaşıyor.

18. Kırmızı

Orijinal İsmi: Turning Red

Süre: 100dk
Yönetmen: Domee Shi
Senarist: Domee Shi , Julia Cho (i)
Yapımı: 2022 - ABD

"Kırmızı" filmi, annesinin sorumluluk sahibi minik kızı olmak ile ergenliğin karmaşası arasına kalan, kendine güvenen, 13 yaşındaki Mei Lee'yi merkezine alıyor. Mei'nin baskıcı sayılabilecek kadar koruyucu annesi Ming, kızından asla uzaklaşmak istemez ki bu durum bir ergen için oldukça can sıkıcı olabilir. O büyürken, ilgi alanlarındaki, ilişkilerindeki ve vücudundaki değişiklikler yetmezmiş gibi bir de ne zaman heyecanlansa (ki bu neredeyse her zaman olur) "puf" diye dev bir kırmızı pandaya dönüşür. 

19. Pacifiction

Orijinal İsmi: Tourment sur les îles

Süre: 165dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Albert Serra
Senarist: Albert Serra
Yapımı: 2022 - Almanya , Fransa , İspanya , Portekiz

Fransız Polinezyası'ndaki bir adada bir yazar, Fransa'da bir romanla zafer kazandıktan sonra ülkesine döner. Ancak yönünü şaşırmış ve yaratıcı bir kriz içindedir. Yeni eserler yazmanın imkansızlığı karşısında bir büyükelçiyle birlikte simultane tercüme işini kabul etmeye karar verir. Aralarında zıtlıklarla dolu garip bir aşk başlar. Yavaş yavaş, Fransız hükümetinin gizli yeni nükleer deneme tehdidiyle birlikte uluslararası politikanın sinizminin farkına varır.

20. Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven

Orijinal İsmi: Glass Onion: A Knives Out Mystery

Süre: 140dk
Tür: Gizem , Komedi , Suç
Yönetmen: Rian Johnson
Senarist: Rian Johnson
Yapımı: 2022 - ABD

Teknoloji milyarderi Miles Bron arkadaşlarını (ve dedektif Benoit Blanc'ı) Glass Onion isimli özel Yunan adasında bir "katil kim" partisine davet eder. Partide birisi hayatını kaybedince gizemi çözmek ve katili bulmak Blanc'a düşer. Film, 2019 yapımı "Knives Out"un devamı niteliğinde.

21. BONUS - Licorice Pizza

Orijinal İsmi: Licorice Pizza

Süre: 133dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yapımı: 2021 - ABD , Kanada

Film her ne kadar 2021 yapımı olsa da ülkemizde 7 Ocak 2022 tarihinde vizyona girdi. Böyle olunca biz de bu listeye dahil etmeden duramadık. 

"Licorice Pizza", 70'li yıllarda San Fernando Valley'de başarılı bir çocuk oyuncu olan lise öğrencisi Gary'nin etrafında gelişen olayları konu ediniyor. Film pek çok festivalden övgüyle ayrıldı ve 2021 ödül sezonun en güçlü yapımları arasındaydı.