Karlı Günlerde İzlenecek En İyi Kış Filmleri

Kış aylarının tam da ortasındayken, karlı havanın hakim olduğu bu günlerde, elinizde sıcak içeceğinizle, yorganın altında keyifle izleyeceğiniz en iyi kış filmlerinden 10 tanesini sizler için seçtik. Keyifli seyirler!

1. Diriliş (2015)

İskoç avcı Hugh Glass (Leonarda DiCaprio) bir ayının saldırısına uğrar. Hayatta kalma olasılığı çok düşük olan avcıyı, aynı ekipteki John Fitzgerald (Tom Hardy) adındaki başka bir avcı ölüme terkeder. Bütün olanlara rağmen hayatta kalmayı başaran Glass, Fitzgerald'dan intikamını alabilmek için zorlu bir yolculuğa başlar. Leonardo DiCaprio, Alejandro González Iñárritu'nun yönettiği filmdeki inanılmaz oyunculuğuyla, senelerdir kazanamadığı En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ına kavuştu!

2. Kış Uykusu (2014)

Nuri Bilge Ceylan'ın, başta Cannes Film Festivali'nde kazandığı Altın Palmiye olmak üzere, bol ödüllü filmi Kış Uykusu, Orta Anadolu'nun kış manzaralarını seyirciye, usta yönetmenin objektifinden daha da büyülü bir şekilde yansıtıyor. Filmin başrollerindeyse Haluk BilginerDemet Akbağ ve Melisa Sözen yer alıyor. Aktörlükten emekli olduktan sonra Kapadokya'da bir otel işletmeye başlayan ve filmde entelektüel kesimi temsil eden Aydın'ın (Haluk Bilginer) gerçeği arayışını bembeyaz bir arka planda izleyeceksiniz.

3. 120 (2008)

Başrollerinde Özge Özberk, Cansel Elçin ve Burak Sergen'in yer aldığı film, 1914 yılının Haziran ayında Balkan Harbi’nden henüz kurtulduğumuz günleri anlatıyor... Ele alınan konu ve işlenme biçmi bakımından oldukça göz doldurucu sahnelerin yer aldığı film, bu vatanın ne denli zor şartlar altında kurtarıldığını ve şanlı tarihimizin şanlı kayramanlarını başarılı bir oyuncu kadrosuyla gözler önüne sermiş.

4. Kuzey Yamacı (2008)

Alpler'in en tehlikeli ve en kuzeyindeki yamacı olan Eiger'a tırmanmaya çalışan iki dağcının hikayesinin anlatıldığı Alman filmi Nordwand'da, kışın en acımasız yüzünü izliyoruz. Birbiriyle yarış içinde olan bu iki dağcının cesaretleri ve hırsları bile doğa şartlarıyla baş etmelerine yetmeyecektir. 1936'da gerçekten de iki dağcı Eiger'a tırmanmaya çalışmıştır ve bu yüzden bu kış filmi, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.  

5. Gir Kanıma (2008)

İskandinav kışının ön planda olduğu İsveç yapımı vampir filmi Gir Kanıma’nın yönetmeni Tomas Alfredson. Birçok uluslarası ödül töreninde gösterilen ve birçok da ödül alan film, 12 yaşında, çevresi tarafından hor görülen bir çocuk olan Oskar ve Eli adındaki bir vampirin kurduğu arkadaşlığı konu alıyor. Filmin başrollerindeyse Kåre Hedebrant ve Lina Leandersson yer alıyor.

6. Tatil (2006)

Güney Kaliforniya'da yaşayan ve bir reklam şirketi sahibi olan Amanda Woods (Cameron Diaz) ve İngiltere'de yaşayan, Daily Telegraph gazetesinin evlendirme köşesine yazılar yazan Iris Simpkins (Kate WinsletNoel’in hemen öncesinde, erkek arkadaşlarını yaşamlarından bir süreliğine çıkartmaya karar vermiştir. Bu iki ayrı lokasyonda yaşayan kadının ortak noktalarından yola çıkarak yazılmış bir senaryoyu izliyoruz.

7. Buz Devri (2002)

Tam 20 bin yıl önce, harika olduğu kadar çok da tehlikeli olan Dünya'yı anlatan animasyon filminin seslendirme kadrosunda, Jack Black, Vincent Cassel gibi isimleri dinliyoruz. Carlos Saldanha ve Chris Wedge'in yönettiği filmde, işleri kendi bildiği gibi halletmeyi seven avare mamut Manfred ve hiç bir şey yapmadan yaşamaya bayılan tembel Sid'i izliyoruz.

8. Fargo (1996)

Başrollerinde William H. Macy, Frances McDormand ve Steve Buscemi'nin yer aldığı Coen Kardeşler filmi Fargo, 2 Oscar ödülünün yanında, birçok uluslararası festivalde de ödül kazandı. Paraya ihtiyacı olan bir araba satıcısının yaptığı plan, birçok insanın ölümüne sebep olacak ve bu olayı araştıran kişi de hamile polis memuru Gunderson (McDormand) olacaktır. Fargo, ABD'nin Minnesota eyaletinde geçiyor ve filmdeki kış manzaraları, filmdeki gerilimle de birleşince içiniz üşüyor.

9. Bugün Aslında Dündü (1993)

Başrollerinde Bill Murray ve Andie MacDowell'in yer aldığı romantik komedi filmi Groundhog Day, sürekli aynı günü yaşayan hava durumu sunucusu Phil Connors (Bill Murray) adındaki bir adamın eğlenceli ve kış manzaralarıyla dolu hikayesini konu alıyor. Phil, birçok kez aynı güne uyandıktan sonra, hep aynı güne uyanıyor oluşunun bir anlamı olduğunu fark edecektir.

10. Şey (1982)

Yönetmen koltuğunun John Carpenter'a, senaryosunun ise John W. Campbell Jr. Bill Lancaster'a ait olduğu filmde, 1982 yılının kış aylarında bir araştırma ekibi tarafından 100 yıl öncesine ait Antartika'da karların altında kalmış bir 'Şey' keşfedilir.