Unutmadılar, Planladılar ve Beklediler... İşte Heyecan Dolu İntikam Filmleri

Sevdiklerini, ideallerini ve hayallerini kaybedenlerin, öfkenin şiddetiyle vakit kaybetmeden işe koyularak intikamı tattıkları, kimi zaman da sabırla bekleyip doğru stratejiyle intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu ispatladıkları en iyi ve heyecan dolu intikam filmlerini sizler için derledik!

1. Sleepers (1996)

1960'larda Hell's Kitchen'da büyüyen Shakes (Jason Patric), Michael (Brad Pitt), John (Ron Eldard) ve Tommy (Billy Crudup), bir eşek şakası yaparken yaşlı bir adamın yaralanmasına neden olurlar. Wilkenson Center'da bir yıla yakın hapsolan dört arkadaş, buradaki gardiyanların kötü muamelesine maruz kalır. Burada dayak yiyen, onurları zedelenen ve cinsel istismara uğrayan bu dört arkadaş, 13 yıl aradan sonra, Wilkenson Center ve gardiyanlarından intikam alma fırsatını yakalar.

2. Gladiator (2000)

Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemini yaşatan General Maximus (Russel Crowe), girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar. Artık tek hayali bir an önce evine dönerek ailesine kavuşmakken, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius (Richard Harris), ondan iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine İmparator'un oğlu olan Commodus (Joaquin Phoneix), iktidarın elinden alınacağını anlar ve General ve ailesini öldürme emri verir. Ölümden kıl payı kurtulan ve gladyatörler arenasına sürgün edilen Maximus'un tek amacı, Commodus'u öldürerek eşi ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

3. Count Of Monte Cristo (2002)

Dürüst ve çalışkan bir denizci olan Edmond Dantes'in (Jim Caviezel) en büyük planı, Mercedes (Damagra Dominiczyk) ile evlenmektir. Fakat Mercedes ile evlenme hayalleri kuran Edmond'un en yakın arkadaşı Fernand (Guy Pearce), arkadaşına bir oyun oynar ve hapse düşmesini sağlar. Ülkenin en zorlu hapishanesinde 13 yıl geçirecek olan Edmond, bütün imkanları zorlayarak bu hapishaneden kurtulup hayatını mahvedenlerden hesap sormaya kararlıdır. 

4. Irréversible (2002)

Alex (Monica Bellucci) ve Marcus (Vincent Cassel), Fransa'da yaşayan mutlu bir çifttir. Ancak günün birinde Alex, yolda yürürken saldırıya uğrar ve bir adam tarafından tecavüze uğrar. Marcus, tecavüzcüden intikam almak için hemen harekete geçer ve arkadaşı Pierre (Albert Dupontel) ile birlikte onu aramaya koyulur.

5. Kill Bill (2003)

"Gelin" takma adıyla bilinen kiralık katil (Uma Thurman), düğünü sırasında saldırıya uğrar ve kilisedeki herkes öldürülür. Gelin, 5 yıl boyunca komada kaldıktan sonra bir mucize eseri hayata geri döner fakat karnındaki bebeğini düşürmüştür. Artık hayatındaki tek amacı, ona pusu kuran eski patronu Bill (David Carradine) ve adamlarını teker teker öldürmektir. 

6. Dead Man's Shoes (2004)

Richard (Paddy Considine), orduda geçirdiği yıllardan sonra, zeka geriliği olan kardeşi Anthony'ye (Tobby Kebbell) yapılan kötülüklerin intikamını almak için, yaşadığı köye geri döner. Önce, bu adamları sadece korkutmayı amaçladığı için uyarı mesajları bırakır. Umursanmayan mesajların üstüne intikam planını genişleten intikam meleği, işi cinayet işlemeye kadar götürerek intikam için ne kadar kararlı olduğunu onlara ispatlayacaktır.

7. Lucky Number Slevin (2006)

Sevgisili tarafından aldatılan, yaşadığı bina mühürlenen, bu da yetmezmiş gibi kimliğini hırsıza kaptıran Slevin (Josh Hartnett), Los Angeles'tan ve problemlerinden uzak kalabilmek için yakın arkadaşı Nick Fisher'ın (Sam Jaeger) New York'taki dairesinin anahtarlarını ödünç alır. Fakat bir dönem ortak olduktan sonra düşman olarak suç dünyasını parselleyen iki mafya babasından biri olan Patron'un (Morgan Freeman), diğer mafya babası Haham'dan (Ben Kingsley) oğlunun intikamını almak üzere harekete geçmek için Nick Fisher'ı kullanmak istemesiyle Slevin'ın başı da derde girecektir. 

8. Inglourious Basterds (2009)

Alman kuşatması altındaki Fransa, zor günler geçirmekteyken hasar gören sivillerden biri olan Shosanna (Mélanie Laurent), ailesinin öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde oradan kurtulan kadın, Paris'e yerleşerek yeni bir kimlikle yeni bir hayata başlar. Bu sıralarda, Avrupa’nın başka bir köşesinde askerlerini Naziler'e karşı örgütleyen Yahudi Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt) ve Raine grubu, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yapmaktadır. Shasoanna’nın da kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında, hepsinin kaderleri kesişecektir.

9. The Man From Nowhere (2010)

Bir rehine dükkanı işleten ve mahallede Ajusshi olarak bilinen esrarengiz adam Cha Tae-Sik (Woo Bin), esrarkeş komşusunun kızı So-Mi'nin (Kim Sae-Ron) durumuna seyirci kalamamaktadır. Kızın annesi bir gün, uyuşturucu işinden dolayı kaçırılır ve Ajusshi, çekildiği köşesinden dışarı çıkarak küçük kızı mafyanın elinden kurtarmak için elinden geleni ardına koymaz.

10. Confessions (2010)

Kızı öldükten sonra yas tutan öğretmen bir annenin (Yoshino Kimura), kızının ölümünden sorumlu olan öğrencilere bunun hesabını sormak için soğukkanlılıkla bir intikam planını hazırlar. Acılı kadın, kızını öldürenlere bu dünyada cehennemi tattırmaya kararlıdır. 

11. The Skin I Live In (2011)

Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini, yanık görüntüsünden kurtarmak için yeni bir deri yaratma çalışmaları yapan estetik cerrahı Robert Ledgard (Antonio Banderas), 12 yıllık çalışmalarının ardından insan-domuz karışımı bir deri elde etmiştir. Eşinin intiharı ve küçük kızlarının buna tanık olmasıyle iyice hassaslaşan ailenin psikolojisi epey bozulmuştur. Kızlarının tecavüze uğramasıyla adeta Doktor Frankenstein'a dönüşen Robert, intikam almadan durmayacaktır. 

12. John Wick (2014)

John Wick (Keanu Reeves), hayallerindeki kadınla tanıştıktan ve evlendikten sonra kirli işleri bırakmış eski bir kiralık katildir. 5 yıllık evliliğin sonunda karısı ölür. Eşi, kendisi öldükten sonra kocasının yalnız kalmaması için ona bir köpek bırakmıştır. Ancak John'un eşinden kalan son hatıra olan köpeği de, evine yapılan bir saldırı sırasında ölür. John, bu saldırıyı gerçekleştiren çetenin liderinin eski patronunun oğlu olduğunu öğrenir ve intikam için çeteye bir savaş açar. 

13. The Revenant (2015)

Bir avcı olan Hugh Glass (Leonardo DiCaprio), Dakota adıyla bilinen bölgede gerçekleştirilen bir av gezisinde bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanır. Hayatta kalma umudu çok zayıf olan Glass, ekipte yer alan John Fitzgerald (Tom Hardy) tarafından vahşi doğada ölüme terk edilir, Glass'ın oğlu da öldürülür. Müthiş bir güçle hayatta kalmayı başaran Glass, oğlunu öldüren Fitzgerald'dan intikamını alabilmek için zorlu bir yolculuğa başlar.