İzlememiş Olabileceğiniz 10 Harika Jim Carrey Filmi

Bu hafta 61 yaşına giren Jim Carrey'nin daha önce izlememiş olabileceğiniz 10 filmini sizler için derledik!

Jim Carrey, yer aldığı komedi filmleri ve inanılmaz mimikleri ile hepimizin aklında yer etmiştir. "Aman Tanrım! ", "Yalancı, Yalancı" gibi kült aile komedilerinin yanı sıra "Sil Baştan" ve "Truman Show" gibi filmlerdeki dramatik rolleriyle de çok yönlü bir oyuncu olduğunu göstermiştir. Yıllar içinde sadece oyunculuğuyla değil, Hollywood'a karşı duruşuyla da dikkat çekmiştir. 

Gişe başarısı elde etmiş popüler filmlerinin yanında gözünüzden kaçmış olabilecek diğer başarılı Jim Carrey performanslarını da sizler için bir araya getirdik!

İyi seyirler.

1. Baş Belası

Orijinal İsmi: The Cable Guy

Süre: 96dk
Tür: Dram , Gerilim , Komedi
Yönetmen: Ben Stiller
Senarist: Lou Holtz Jr.
Yapımı: 1996 - ABD

Sevgilisi evlenme teklifini reddedince Steven yeni bir eve taşınır. Sıra yeni evine kablolu televizyon bağlatmaya gelince bunu en ucuz hatta bedava yoldan halletmeye karar verir. Bunun için de çatlak Douglas'ı çağırır.

2. Aydaki Adam

Orijinal İsmi: Man On The Moon

Süre: 118dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Miloš Forman
Yapımı: 1999 - Almanya , ABD , İngiltere , Japonya

Önceleri gece klüplerinde tek kişilik komedi gösterileri yapan Andy Kaufman ilk kez "Saturday Night Live" adlı televizyon şovunda seyirci karşısına çıktığında alışılmadık, garip tarzı ile tanınmış menajer George Shapiro'nun dikkatini çeker. Shapiro'nun yardımı ile kendi şovunu yapmaya başlayan Kaufman komedide bilinen tarzların dışına çıkmakta, aslında seyirciyi güldürmekten çok şoke etmeye çalışmaktadır. En yakınları bile Kaufman'ın nerede rol yapıp nerede gerçeği yaşadığını anlayamazlar. Günümüzde bile tam anlaşılamamış olan bu "şahsına münhasır" sanatçının destekçileri arasında menajeri Shapiro'dan başka dostu ve rol arkadaşı Bob Zmuda ve kız arkadaşı Lynne Margulies vardır.

3. I Love You Phillip Morris

Orijinal İsmi: I Love You Phillip Morris

Süre: 99dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik , Suç
Yönetmen: Glenn Ficarra , John Requa
Yapımı: 2009 - ABD , Fransa

Steven Russell, karısı Debbie ile birlikte mutlu bir evlilik hayatı sürdürmektedir; ta ki yaptığı bir kaza kendisi için dramatik sonuçlar doğurana kadar. Steven şimdiye kadar fark etmediği bir gerçeklikle karşı karşıya kalır: Kendisi eşcinseldir. Bundan sonraki hayatını artık yeni keşfettiği gerçekliğe göre yaşamaya karar verir. Bölge Hapishanesi'nde tanıştığı Philip Morris'e tutulan ve onunla gelecek hayalleri kurmaya başlayan Steven, sevdiği erkeği hapisten kurtarmanın yollarını aramaya başlar.

4. Ben Kendim ve Sevgilim

Orijinal İsmi: Me Myself Irene

Süre: 116dk
Tür: Komedi
Yapımı: 2000 - ABD

Çoklu Kişilik Bozukluğu olan iyi niyetli bir polis, kanun kaçkını bir kadını eski sevgilisinden ve arkadaşlarından korumalıdır.

5. The Majestic

Orijinal İsmi: The Majestic

Süre: 152dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Frank Darabont
Senarist: Michael Sloane
Yapımı: 2001 - ABD

1950'lilerin başında Soğuk Savaş döneminde anti-komünist hareketler zirve noktasına ulaşmıştır. Peter, Hollywood'un altın çağını yaşamaya başladığı bugünlerde büyük stüdyolardan biriyle anlaşmalı çalışan bir senaryo yazarıdır ve de işleri iyi gitmektedir. Ancak, kolejdeyken katıldığı bir komünist toplantı başına dert açar. Kara listeye alındığını ve yakalanacağını öğrenir. Kariyeri, daha başlamadan sona ermiştir. Oldukça içkili bir durumdayken arabasıyla bir köprüden aşağı uçar. Hafızasını kaybeden Peter kendini hiç tanımadığı bir kasabada bulur. Asıl ilginç olanı ise buradaki herkesin onu 9.5 yıl önce savaşta öldüğü düşünülen Luke Trimble sanmasıdır. Hafızasını kaybetmiş olması nedeni ile Peter da kendisinin kasabalıların sandığı kişi olduğuna inanır...

6. Earth Girls Are Easy

Orijinal İsmi: Earth Girls Are Easy

Süre: 100dk
Yönetmen: Julien Temple
Yapımı: 1988 - ABD , İngiltere

Uzak bir gezegenden dünyaya gelen üç uzaylı, gemilerinin kaza geçirmesi sonucu California'da bir evin havuzuna düşerler. Uzay gemisinin kaptanı Mac, evde yaşayan güzel kıza aşık olunca, uzaylılar ve dünyalılar arasında komik bir macera başlar.

7. Talihsiz Serüvenler Dizisi

Orijinal İsmi: Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events

Süre: 108dk
Tür: Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Brad Silberling
Yapımı: 2004 - Almanya , ABD

Birbirinden zeki ve özel yetenekleri olan üç yetim kardeşin mirasına konmak isteyen Kont Olaf, amacına ulaşmak için çılgın planlar kurmaktadır. Fakat işi sandığı kadar kolay olmayacaktır.

8. Peggy Sue Got Married

Orijinal İsmi: Peggy Sue Got Married

Süre: 103dk
Tür: Dram , Fantastik , Komedi
Yapımı: 1986 - ABD

43 yaşındaki bir anne ve ev kadını olan Peggy, boşanma ile karşı karşıyayken "Keşke her şeyi başa alabilsem." diye düşünür. Çünkü onu bulunduğu noktaya getiren olaylar dizisi aslında Peggy'nin mezuniyet balosuna katıldığı dönemlerde başlar. Peggy Sue birden bire kendini yeniden o günlerde bulur ve bir mucize eseri ona verilen bu fırsatı değerlendirmeye çalışır.

9. Babamın Penguenleri

Orijinal İsmi: Mr. Popper's Penguins

Süre: 94dk
Tür: Aile , Komedi
Yönetmen: Mark Waters
Yapımı: 2011 - ABD

New York’taki dairesinde penguenler ile birlikte yaşayan Tom Popper’ın komik hikayesi anlatılıyor. Filmde başarılı bir iş adamının 6 penguen alarak apartman dairesini buzdan bir kaleye dönüştürme serüveni anlatılıyor. Penguenler ile birlikte yaşamaya başlayan Tom Popper, bakalım yeni sorumluluklarının iş hayatına olumsuz yansımasını engelleyebilecek mi?

10. Jim ve Andy

Orijinal İsmi: Jim & Andy: The Great Beyond - The Story of Jim Carrey & Andy Kaufman Featuring a Very Special, Cont

Süre: 94dk
Tür: Belgesel , Komedi
Yönetmen: Chris Smith (i)
Yapımı: 2017 - ABD , Kanada

Jim Carrey'in Man on the Moon (1999) setinde kendine özgü komedyen Andy Kaufman'ın kişiliğini nasıl benimsediğine bir kamera arkası bakışı.

Jim Carrey, 1999'da "Man on the Moon" filminde kült komedyen Andy Kaufman'ı canlandırmış ve büyük övgüler almıştı. Ancak filmin set arkası da bir o kadar etkileyiciydi.  Carrey'nin adanmışlığı 100 saatlik set görüntüleri arasından ayaklanan ve röportajlarla zenginleştirilen bu belgeselde ortaya konuyor. Carrey 18 yıl aradan sonra geriye dönüp bakarak kendi hayatı ile Kaufman arasındaki paralellikleri, Andy ve Tony karakterlerini canlandırırken yaşadığı deneyimlerini ve kariyerindeki süreci seyircilerle paylaşıyor.

11. Bonus: Kidding

Orijinal İsmi: Kidding

Süre: 30dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Michel Gondry
Senarist: Dave Holstein
Yapımı: 2018 - ABD

Listedeki diğer maddelerin aksine bir dizi olan "Kidding"i de listemize dahil etmeden geçmek istemedik.

Jeff, diğer adıyla Bay Pickles, çocuk televiyonunda sevilen bir figürdür. Eşi, iki oğlu, kız kardeşi ve babası ile mutlu bir aile yaşantısı süren Jeff'in hayatı bir anda alt üst olur. Bu nazik adam, acımasız bir dünyada hayatta kalmaya ve akıl sağlığını korumaya çalışır.