88. Oscar Ödülleri'nin Kazananları!

2015 yılının en iyilerinin belirlendiği 88. Akademi Ödülleri'nde geceden gülerek ayrılan yapımlardan bazıları...

1. Spotlight (En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo)

Boston Katolik Kilisesi'nde yaşanan taciz skandalını takip eden gazetecileri konu edinen Spotlight, En İyi Orijinal Senaryo'nun yanında Diriliş ve Mad Max gibi daha favori rakiplerini geride bırakan En İyi Film Oscarı'nı da aldı.

2. Ex Machina (En İyi Görsel Efekt)

2015'in nispeten düşük bütçesine rağmen en dikkat çekici filmlerinden biri olmayı başaran Ex Machina da törenden boş dönmeyen filmler arasındaydı.

3. Amy (En İyi Belgesel)

Daha önce Senna adlı belgeseliyle büyük dikkat çeken Asif Kapadia, bu kez 2011'de trajik bir şekilde hayatını kaybeden Amy Winehouse'un belgeseliyle ödülü ilk kez kazanmış oldu.

4. Ters Yüz (En İyi Animasyon)

Disney Pixar'ın büyükler için animasyonu Ters Yüz, favori olduğu ödülün sahibi oldu.

5. Saul'un Oğlu (En İyi Yabancı Dilde Film)

2. Dünya Savaşı'nda toplama kampında çalışırken, bir çocuğun cesedini yakılmaktan kurtarmaya çalışan Macar Yahudisi Saul'un gerilim ve baskı dolu hikayesi Saul'un Oğlu, Macaristan adına ödülün sahibi oldu.

6. The Hateful Eight (En İyi Film Müziği)

Quentin Tarantino 8. filminde ilk kez film için özel bestelenmiş müzikler kullandı. Ve yıllardır bunun için peşinden koştuğu büyük üstat Ennio Morricone, 87 yaşında Oscar ödülünü kazanmış oldu.

7. Casuslar Köprüsü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Steven Spielberg'ün soğuk savaş dramasında Rudolf Abel performansıyla büyük dikkat çeken Mark Rylance, güçlü rakiplerinin arasında Oscar'a uzandı.

8. Gizli Dünya (En İyi Kadın Oyuncu)

Lenny Abrahamson'un Gizli Dünya'sında yıldızlaşan Brie Larson, gecenin en beklenen ödüllerinden birini kazandı.

9. Danimarkalı Kız (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Geçtiğimiz senenin en çok beklenen filmlerinden olan Danimarkalı Kız, 4 adaylığından sadece Alicia Vikander'le Yardımcı Kadın oyuncu Oscarı'nı kazanabildi.

10. Büyük Açık (En İyi Uyarlama Senaryo)

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Michael Lewis'in romanından uyarlama Büyük Açık, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandı.

11. Mad Max: Fury Road (En İyi Kurgu, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm, Makyaj, Ses Kurgusu, Ses Miksajı)

Mad Max serisinin 3. filminden tam 30 yıl sonra gelen Fury Road, En İyi Kurgu'nun yanında neredeyse bütün teknik dalları silip süpürdü.

12. Diriliş (En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni)

Diriliş, 12 dalda aday olduğu Oscarlar'dan 3 ödülle ayrıldı. En İyi Film ödülünü kaptırsa da Alejandro G. Inarritu üst üste 2. kez, görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki üst üste 3. kez ve tabii ki Leonardo DiCaprio toplamda 6. adaylığında ilk kez bu ödülü kazanmayı başardı.

13. Spectre (En İyi Film Şarkısı)

24. James Bond filmi James Bond'un Sam Smith tarafından seslendirilen "Writing's On The Wall" adlı şarkısı da ödül aldı.