88. Oscar Ödülleri'nin Kazananları!

2015 yılının en iyilerinin belirlendiği 88. Akademi Ödülleri'nde geceden gülerek ayrılan yapımlardan bazıları...

1. Spotlight

Boston Katolik Kilisesi'nde yaşanan taciz skandalını takip eden gazetecileri konu edinen Spotlight, En İyi Orijinal Senaryo'nun yanında Diriliş ve Mad Max gibi daha favori rakiplerini geride bırakan En İyi Film Oscarı'nı da aldı.

2. Ex Machina

2015'in nispeten düşük bütçesine rağmen en dikkat çekici filmlerinden biri olmayı başaran Ex Machina da törenden boş dönmeyen filmler arasındaydı.

3. Amy

Daha önce Senna adlı belgeseliyle büyük dikkat çeken Asif Kapadia, bu kez 2011'de trajik bir şekilde hayatını kaybeden Amy Winehouse'un belgeseliyle ödülü ilk kez kazanmış oldu.

4. Ters Yüz

Disney Pixar'ın büyükler için animasyonu Ters Yüz, favori olduğu ödülün sahibi oldu.

5. Saul'un Oğlu

2. Dünya Savaşı'nda toplama kampında çalışırken, bir çocuğun cesedini yakılmaktan kurtarmaya çalışan Macar Yahudisi Saul'un gerilim ve baskı dolu hikayesi Saul'un Oğlu, Macaristan adına ödülün sahibi oldu.

6. The Hateful Eight

Quentin Tarantino 8. filminde ilk kez film için özel bestelenmiş müzikler kullandı. Ve yıllardır bunun için peşinden koştuğu büyük üstat Ennio Morricone, 87 yaşında Oscar ödülünü kazanmış oldu.

7. Casuslar Köprüsü

Steven Spielberg'ün soğuk savaş dramasında Rudolf Abel performansıyla büyük dikkat çeken Mark Rylance, güçlü rakiplerinin arasında Oscar'a uzandı.

8. Gizli Dünya

Lenny Abrahamson'un Gizli Dünya'sında yıldızlaşan Brie Larson, gecenin en beklenen ödüllerinden birini kazandı.

9. Danimarkalı Kız

Geçtiğimiz senenin en çok beklenen filmlerinden olan Danimarkalı Kız, 4 adaylığından sadece Alicia Vikander'le Yardımcı Kadın oyuncu Oscarı'nı kazanabildi.

10. Büyük Açık

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Michael Lewis'in romanından uyarlama Büyük Açık, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandı.

11. Mad Max: Fury Road

Mad Max serisinin 3. filminden tam 30 yıl sonra gelen Fury Road, En İyi Kurgu'nun yanında neredeyse bütün teknik dalları silip süpürdü.

12. Diriliş

Diriliş, 12 dalda aday olduğu Oscarlar'dan 3 ödülle ayrıldı. En İyi Film ödülünü kaptırsa da Alejandro G. Inarritu üst üste 2. kez, görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki üst üste 3. kez ve tabii ki Leonardo DiCaprio toplamda 6. adaylığında ilk kez bu ödülü kazanmayı başardı.

13. Spectre

24. James Bond filmi James Bond'un Sam Smith tarafından seslendirilen "Writing's On The Wall" adlı şarkısı da ödül aldı.