Evde İzlenecek Oscar Ödüllü Filmler

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de virüs salgınına karşı mücadele devam ediyor. Bunun için alabileceğimiz en iyi önlem bir süre için kalabalık ortamlardan uzak durmak.   

Gerekmedikçe evden dışarı çıkmadığımız bu günlerde, ev ortamında sakin kalmak ve gündemden uzaklaşmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri şüphesiz film izlemek. Ancak izleyecek film seçme süreci bile bazen ekstra bir iş gibi gelebiliyor.

Bu süreci hızlandırmak adına, beIN CONNECT, Netflix, Blu Tv gibi dijital platformlardan rahatlıkla erişebileceğiniz Oscar’lı filmleri sizin için derledik.

1. Gladyatör

Roma İmparatorluğu'na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus'un tek amacı Commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

12 dalda Oscar adaylığı bulunan, 5 dalda Oscar kazanan Gladyatör'ü Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

2. Guguk Kuşu

Eyalet Akıl Hastaesi'nde kısa bir tatil kulağa pek de kötü gelmiyor, öyle değil mi? Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), damarlarında kan yerine elektrik dolaşan, ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkumdur. McMurphy, deli numarası yaparak kendisini 'kaçıklar' olarak nitelediği adamların yanına aldırır. Ve hemen ardından, onun bulaşıcı düzensizlik sevdası yeni geldiği yerdeki uyuşturucu rutinle karşı karşıya gelir. McMurphy Dünya Kupası maçları oynanırken, yeni arkadaşlarının yatıştırıcı ilaçlara boğulmuş bir şekilde ortalıkta bornozlarla dolaşmasına dayanamaz...

1975'te beş dalda Oscar kazanan Guguk Kuşu'nu Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

3. Yeşil Rehber

Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960'lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmıştır. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip (Viggo Mortensen) şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir.

Üç dalda Oscar kazanan Yeşil Rehber'i beIN CONNECT üzerinden izleyebilirsiniz.

4. Pan'ın Labirenti

Guillermo Del Toro’nun fantastik filmi Pan'ın Labirenti, İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen fantastik bir yolculuğun hikâyesini konu ediyor. 10 yaşındaki Ofelia yeni taşındığı evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir...

6 dalda Oscar'a aday olan film, 3 dalda Oscar kazanmıştır. Pan'ın Labirenti'ni Blu Tv üzerinden izleyebilirsiniz.

 

5. Başlangıç

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse...

8 dalda Oscar'a aday gösterilen filmin 4 dalda Oscar'ı bulunmakta. Filmi Blu Tv ve Netflix platformlarından izleyebilirsiniz.

6. Ex Machina

Caleb (Domhnall Gleeson), dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinde çalışan bir yazılımcıdır. Günün birinde şirket içi bir yarışmayı kazanır. Ödül olarak ise şirketin herkesten uzak, dağlarda yalnız yaşayan CEO'su Nathan'ın (Oscar Isaac) orman içindeki evine bir hafta misafir olacaktır. Ancak Caleb'in bilmediği bir şey daha vardır: Bu misafirlik sırasında dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekalı robotu olan Ava ile (Alicia Vikander) ilişki kurma deneyine katılması gerekecektir.

2 dalda Oscar adaylığı ve bir dalda Oscar kazanan Ex Machina'yı beIN CONNECT üzerinden izleyebilirsiniz.

7. Dövüşçü

Kardeş ilişkileri, suç, uyuşturucu gibi konuların yoğunluğunda bir boksörün sıfırdan zirveye tırmanışını anlatan Dövüşçü filmi 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiştir. 

2 dalda Oscar kazanan Dövüşçü'yü Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

8. Rosemary'nin Bebeği

Genç bir çift, Rosemary ve tanınmak için çırpınıp duran bir aktör olan kocası Guy, New York'taki kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar.Rosemary yeni yaşantısından tedirgindir. Komşu evlerden tuhaf seslerin geldiği bir ortamda, bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığı görür. Ardından hamile kalır. Bu arada Broadway'de güzel bir rol kapan Guy'un kariyeri yükselmeye başlar...

1969 yılında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ı alan filmi beIN CONNECT üzerinden izleyebilirsiniz.

 

9. Karanlıkla Karşı Karşıya

1970'lerde, siyahi hareketle birlikte ırkçılığın da güçlü olduğu yıllarda Afrika kökenli Ron Stallworth (John David Washington), Colorado Springs polisindeki ilk siyahi memur olmayı başarır. Henüz bir çaylak olmasına rağmen, çok zorlu bir göreve girişir: Beyaz ırk üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütünün liderlerinden David Duke (Topher Grace) ile telefonla iletişime geçerek örgüte sızmayı başarır. Ancak örgütte yükselmek için yüz yüze görüşülmesi gereken durumlarda "beyaz" bir Ron Stallworth'e ihtiyaç ortaya çıkar, bu görev için de Flip Zimmerman (Adam Driver) adlı bir başka polis uygun bulunur.

Blackkklansman filmi, Ron Stallworth'ün yazdığı aynı adlı otobiyografik romandan uyarlandı. En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ı kazanan filmi beIN CONNECT üzerinden izleyebilirsiniz.

10. Umut Işığım

Pat Solotano (Bradley Cooper) her zaman bardağın dolu tarafına bakan, “Her şeyde bir hayır vardır,” sözüne inanan bir adamdır. Karısı kendisini başka bir adam için terk ettikten sonra akıl hastanesinde kalan Pat, karısını geri kazanmaya ve hayatını yeniden düzene sokmaya kararlıdır. Moralinin bozulmasına asla izin vermemeye çalışan Pat anne babasının yanına taşınır ve kendisini karısının istediği türden bir adam olmaya çalışmaya adar. Ancak bu zor bir mücadeledir. Ta ki hayatı istediği gibi gitmeyen güzel bir genç kadın olan Tiffany (Jennifer Lawrence) ile tanışana kadar...

8 dalda Oscar'a aday olan ve bir dalda Oscar kazanan filmi Blu Tv üzerinden izleyebilirsiniz.