Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri

Nostalji fırtınası yaşamaya hazır mısınız?

Hızla gelişen teknoloji ve yoğun hayat temposuna kendimizi kaptırınca nefes almak için en iyi yollardan biri geçmişi hatırlatacak anılara tutunmak olabiliyor. Pek çoğumuzun küçüklüğünde ve gençliğinde ortak bir kültür oluşmasına ön ayak olmuş diziler de bu hatıraların büyük kısmını oluşturuyor. Zor bir eleme sürecinden geçerek sizler için hatırlayınca ve izleyince içinizi ısıtacak tüm zamanların en iyi Türk dizilerini bir araya getirdik. İyi seyirler!

1. Perihan Abla

Yayın Tarihi: 8 Ekim 1986- 2 Sezon

Tür: AileKomedi

Yönetmen: Yalçın Yelence

Senarist: Kandemir Konduk

Oyuncular: Perran KutmanÜlkü ÜlkerŞevket AltuğOsman AlyanakCihat Tamer

İki kardeşiyle birlikte yaşayan, onlara hem annelik hem babalık yapan Perihan Abla'nın bir de hiç kavuşamadığı bir sevdiği vardır: Şakir.

2. Bizimkiler

Yayın Tarihi: 1 Şubat 1989- 15 Sezon

Tür: DramKomedi

Yönetmen: Yalçın Yelence , Erkavim Yıldırım

Senarist: Umur Bugay , Sulhi Dölek , Serdar Bordanacı , Elvan Pektaş Deniz , Asaf Köksal

Oyuncular: Savaş DinçelCezmi BaskınBaşak KöklükayaEngin ŞenkanÖzge Özberk

Bizimkiler, Aynı apartmanda yaşayan yedi farklı ailenin günlük yaşamı, birbirleri ile ilişkilerini konu almaktadır. 1989 -2002 yılları arasında 15 sezon yayınlanmış, Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizilerinden birisidir. 

3. Ferhunde Hanımlar

Yayın Tarihi: 1 Şubat 1993- 7 Sezon

Tür: Aile

Yönetmen: Murat Karahüseyinoğlu , Gülsen U. Erişdi

Senarist: Gülsüm Kaplan , Sevim Hazel Ünsal

Oyuncular: Yurdaer OkurTamer KaradağlıŞahap SayılganMeral NironAyşe Nil Şamlıoğlu

"Ferhunde Hanımlar" Türkiye'de yayınlanmaya başlayan ilk günlük dizidir. Aynı zamanda TRT tarihinin en uzun soluklu yapımlarından biridir. Çoğunluğunu Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularının oluşturduğu dizi, geniş bir ailenin gündelik yaşamını konu alıyordu.

4. Bir Demet Tiyatro

Yayın Tarihi: 14 Ocak 1995- 8 Sezon

Tür: AileKomedi

Yönetmen: Sevgi Birsel

Senarist: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Demet AkbağYılmaz ErdoğanZerrin SümerBican GünalanSerhat Özcan

Türkiye’nin ilk seyircili sitcomu olan Bir Demet Tiyatro’da orta sınıf bir işçi ailesinin yaşadıkları, ailenin 30 yaşlarındaki işsiz ve bıçkın oğlu Mükremin, sivri dilli ve zeki kız kardeşi Lütfiye, fantezileriyle oduncunun karısı Feriştah gibi karakterler aracılığıyla izleyiciye aktarılır.

5. İkinci Bahar

Yayın Tarihi: 29 Ekim 1998- 3 Sezon

Tür: AileDram

Yönetmen: Orhan Oğuz , Uğur Yücel , Türkan Derya , Orhan Uğur

Senarist: Yavuz Turgul , Sulhi Dölek , Murat Bıcak

Oyuncular: Türkan ŞoraySettar TanrıöğenCezmi BaskınMeral OkayNurgül Yeşilçay 

İstanbul’un en eski semtlerinden birinde, Samatya'da bir kebapçı dükkanı. Antep Sofrası ve sahibi Ali Haydar. Eşi ölmüş, kızlarıyla birlikte yaşar. Bilgedir, bu dünyayı okumadan devşirmiş, nazik, sevecen, mert ve dürüst bir insan. Bir gün, dükkanında çalışmaya başlayan Hanım’la tanışır. Haksızlıklara karşı gelen, gururlu, inatçı, aklına koyduğunu yapan bir kadın. Ve kebapçı dükkanında başlayan bir aşk hikayesi. Etrafındaki tüm karakterlerle birlikte, bize küçük insanların dünyasına destansı bir yolculuk yaptırır.

6. Ayrılsak Da Beraberiz

Yayın Tarihi: 22 Eylül 1999- 5 Sezon

Tür: AileKomedi

Yönetmen: Sibel Kocataş

Senarist: Necmi Yapıcı , Birol Güven , Nilüfer Yenidoğan

Oyuncular: Janset PaçalNecmi YapıcıYıldırım ÖcekTuluğ ÇizgenSuzan Aksoy

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar veren fakat boşandıktan sonra yaşadıkları evi birbirlerine bırakmayı reddederek aynı evde yaşamaya devam eden genç çiftin eğlenceli öyküsü...

7. 7 Numara

Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2000- 3 Sezon

Tür: DramKomedi

Yönetmen: Sadullah Celen

Senarist: Oya Yüce

Oyuncular: Tuba ErdemOkan SelviAyça MutlugilVolkan GirginGülden Güney

7 Numara, 2000 yılında TRT'de yayımlanmaya başlayan dizi. Fora Film tarafından yapılmıştır. Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 kız 2 erkek öğrenci ve bunlara kol kanat geren çocukları olmamış sevimli bir karı kocanın hikâyesini anlatmaktadır.

8. Tatlı Hayat

Yayın Tarihi: 1 Kasım 2001- 2 Sezon

Tür: AileKomedi

Yönetmen: Bora Tekay , Birkan Uz

Senarist: Haluk Özenç , Bora Tekay

Oyuncular: Haluk Bilginer, Türkan Şoray, Emre Altuğ, Asuman Dabak, Gamze Özçelik

İhsan ve eşi Sevinç, İhsan'ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan'ın hayatta yükselme çabaları dahilinde Gültepe'de bir gecekondudan Etiler'deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır.Üst kat komşuları Türk-Rum çifti Feraye ile Yorgo, kızları Pelin, yan komşuları kitap kurdu İrfan ve İhsan'ın annesi Cevriye Hanım ile alışık olmadıkları bu yeni 'Tatlı Hayat' hem onları yeni ufuklara taşıyacak, hem de yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. 

9. Avrupa Yakası

Yayın Tarihi: 11 Şubat 2004- 6 Sezon

Süre: 90dk

Tür: AileKomedi

Senarist: Gülse Birsel

Oyuncular: Hümeyra AkbayGazanfer ÖzcanAta DemirerGülse BirselŞenay Gürler

Aslı, 29 buçuk yaşındadır ve henüz evlenmek için uygun erkeği bulamamıştır. Türkiye'nin en havalı, en batılı moda dergisi Avrupa Yakası'nda çalışan Aslı'nın babası, İstanbul'un 70'li 80'li yıllarının muhallebeci kralı olan Tahsin Bey'dir. Otoriter anne baba, kızlarının evlenmesini ölesiye isterken zaman zaman kendilerine uygun damat adayları da bulmaktadırlar. Aslı'nın sürekli didiştiği ağabeyi, sahtekar Volkan'ın hayattaki tek hedefiyse, kaset yapıp Özcan Deniz olmaktır! Bir yanda derginin süslü editörü Fatoş, moda editörü vejetaryen Yaprak, patronun şımarık kızı Selin, ofis boy Şeyhsuvar ve hep birlikte yaşadıkları zengin, afili, şık Nişantaşı hayatı, diğer yanda ailesi arasında kalan Aslı'nın işi zordur. Üstelik ne aşık olduğu erkek, ne de ağabeyi Volkan işini kolaylaştıracağa benzememektedir. 

10. Hatırla Sevgili

Yayın Tarihi: 27 Ekim 2006- 3 Sezon

Tür: AileDramSavaş

Yönetmen: Ümmü Burhan , Faruk Teber

Senarist: Nilgün Öneş , Aylin Alıberen , Leyla Olça

Oyuncular: Savaş DinçelCansel ElçinUmut KurtBeren SaatEngin Şenkan

Şevket ve Rıza Büyükada’da karşılıklı evlerde oturan iki eski arkadaştır. Ancak politik görüşleri onları birbirinden uzak düşürmüştür. Şevket’in oğlu Ahmet Lozan’daki tahsilini bitirip evine döner. Bu dönüşü ailesinden daha heyecanla bekleyen biri daha vardır. Rıza’nın kızı Yasemin... Genç kız Ahmet’e uzun zamandır platonik bir aşkla bağlıdır. Ada’daki ünlü pastanenin sahibinin oğlu Necdet ise Yasemin’in Ahmet’e olan duygularından habersizdir. Yıllardır onunla ilgili gizli hayaller kurmaktadır. Yasemin büyük sırrını yakın arkadaşı aynı zamanda Necdet’in kardeşi Lale’yle paylaşır. Lale arkadaşının hayal kırıklığına uğrama ihtimalini düşünerek onu uyarır. Ancak Yasemin aşkının gücüne inanmaktadır.