Tekrar Vizyona Girse de Sinemada İzlesek Dedirtecek 20 Film

Görsel efektleriyle aklımızı alan 20 tane çiçek gibi filmi sizler için sıraladık. Sinemada, bizi başka dünyaların varlığına inandıran filmler en gerçekçileridir ve o filmleri tekrar tekrar görmek isteriz. Aklımızdan bir türlü çıkmazlar. Çoğu görsel efekt ödüllü filmlerden oluşan bu listeden herhangi biri bugün tekrar vizyona girmiş olsa, yine gişe rekorları kırardı buna şüphe yok! 

1. King Kong (2005)

1930 Amerikası'nda "Büyük Bunalım" sıralarında geçen 'Hong Kong'ta, yüreği de cüssesi kadar büyük King Kong'un Naomi Watts tarafından canlandırılan vodvil sanatçısı Ann Darrow'la inanılması güç karşılaşması anlatılıyor. 2005'te tekrar beyazperdeye uyarlanan 'King Kong'un yönetmenliğini 'Yüzüklerin Efendisi' filmlerini de yönetmiş olan, 3 Akademi Ödüllü efsane yönetmen Peter Jackson yapıyor. Kadroda Naomi Watts'a ek olarak Jack Black, Adrien Brody ve Andy Serkis gibi isimler var.

2. Maymunlar Cehennemi (2001)

362,21 milyon dolarlık hasılatıyla en başarılı 'Maymunlar Cehennemi' filmlerinden biri olan Tim Burton filmi, bir kıyamet sonrası bilim kurgusu. Kostümler, müzikler ve efektleriyle sizi içine alacağı muhtemel bu filmi tekrar tekrar aynı heyecanla izleyeceğinize şüphe yok! Başrollerinde ise Mark WahlbergTim Roth ve Helena Bonham Carter gibi yıldızlar ve birçok efekt harikası maymun yer alıyor.

3. Dunkirk (2017)

Yine Christopher Nolan, yine görsel efekt şöleni! Bir İkinci Dünya Savaşı filmi olan 'Dunkirk', 2018 Oscar Ödülleri'nde de "En İyi Görüntü Yönetimi" dalında altın heykelciğe layık görüldü. Nolan'ın senaryosunu üç farklı açıdan kaleme aldığı bu eşsiz film, oldukça az diyalog içeriyor ve ayrıntılarıyla öne çıkıyor. Bu özellikleriyle 'Dunkirk', tam da sinemada izlenilesi bir film. Tom Hardy, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D'Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Tom Hardy gibi önemli isimleri kadrosunda bulundurması da cabası!

4. Mad Max: Öfkeli Yollar (2015)

Beyaz perdeye taşındığı günden itibaren hakkında yapılan yorumlarda kült film olarak değerlendirilen 'Mad Max: Fury Road', post apokaliptik türünde bir aksiyon filmi. İzlerken o tozlu yollarda başrol oyuncuları Tom Hardy ve Charlize Theron'la seyahat ediyormuş hissine kapıldığımız, 150 milyon dolar bütçeli bu görsel efekt ziyafeti filmin yönetmeniyse Pixar animasyonu 'Neşeli Ayaklar'ın da yönetmenliğini yapmış olan George Miller.

5. Logan (2017)

James Mangold yönetmenliğinde çekilmiş ve Hugh Jackman'ın usta oyunculuğuyla şenlenen müthiş Marvel filmi 'Logan', X-Men'den tanıdığımız Wolverine karakterinin diğer iki filmi 'X-Men Origins: Wolverine' ve 'The Wolverine'in 3. filmi olma özelliğine sahip. Hikayeyse şöyle: Wolverine ve Profesör X yaşlanmış ve eski güçlerinden eser kalmamış halde her şeyden uzak kalıyor. Fakat Wolverine gibi bir mutant olan küçük kız Laura Kinney çıkageldiğinde, Wolverine inadını kırıp Laura'yı peşindeki karanlık güçlerden korumak için harekete geçiyor. Hem efekt hem de duygu olarak oldukça besleyici bir Marvel filmi!

6. Kara Şövalye (2008)

Efekt yönünden zengin birçok kült filmde imzası olan Christopher Nolan'ın bir başka efsane filmi 'Kara Şövalye' bir Batman hikayesi ve 2005 yapımı 'Batman Başlıyor' filminin devamı niteliğinde. 'Kara Şövalye'de Joker karakterine hayat veren Heath Ledger'ın filmin çekimlerinden kısa süre sonra aşırı doz ilaç kullanımından hayatını kaybetmesiyse filmin özellikle Joker sahnelerini efsane haline getirdi. Olay örgüsü, efektleri ve oyunculuklarıyla oldukça doyurucu olan 'Kara Şövalye' de tekrar vizyona girse tekrar bayılarak izleyeceklerimiz arasında. Ayrıca 'Kara Şövalye'nin Christian Bale, Michael Caine, Heath Ledger, Gary Oldman, Aaron Eckhart ve Morgan Freeman gibi inanılmaz da bir oyuncu kadrosu var. Anlayacağınız nam-ı diğer 'The Dark Knight' tam bir göz ziyafeti!

7. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2002)

Anne-babasını doğumundan kısa süre sonra kaybetmiş, enişte ve teyzesiyle birlikte yaşayan 11 yaşındaki Harry'nin büyücü olduğunu öğrenmesi ve Hogwarts adındaki büyücülük okuluna kabul edildiğini müjdeleyen bir mektup almasıyla başlayan hikaye, Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint gibi birçok genç yıldızı ünlü etti. J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitapları dünya çapında inanılmaz bir başarıya ulaşmış ve serinin filmleri de bu başarıyı izlemişti. Bir jenerasyonla beraber büyümüş, hala da popülaritesini koruyan Harry Potter serisinin ilk filmini bu listeye koymasaydık olmazdı. Gerek görsel efektleri, gerek müzikleri, gerek yarattığı büyülü dünyayla Chris Columbus yönetmenliğinde çekilen 'Harry Potter ve Felsefe Taşı' bugün tekrar vizyona girse, milyonlar tekrar sinemalara koşardı.

8. Avatar (2009)

Vizyona girdiği 2009 yılını sallayan film 'Avatar', filmdeki mavi yaratıklarıyla ve yarattığı fantastik evrenle inanılmaz bir yapım.  Titanik'in yönetmeni James Cameron'ın bir diğer fenomeni olmayı başaran 'Avatar', makyajları, kostümleri, bütçesi ve başarılı senaryosuyla çok konuşulmuştu. 'Avatar'ın kadrosunda ise Sam WorthingtonZoë SaldañaSigourney Weaver ve Michelle Rodriguez gibi isimler yer alıyor.

9. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Dahi yazar J.R.R. Tolkien'in yarattığı dünyanın beyazperdeye uyarlanmasıyla izlediğimiz efsane seri 'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesinin üçüncü ve son filmi 'Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü' Peter Jackson yönetmenliğinde çekildi. Tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri oldu. Bu da yetmedi. 11 dalda Oscar'a aday oldu ve aday olduğu tüm bu kategorilerde Oscar'ı kazandı. Bu başarısıyla 'Ben-Hur' ve 'Titanik' gibi Oscar rekortmeni filmlerle birlikte anılan 'Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü', serinin diğer filmleriyle birlikte tekrar vizyonda olsa özlem ve gözyaşları içinde izleyeceğimiz yapımlardan. Bu efsane filmin kadrosundaysa Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo MortensenLiv TylerSean Astin ve Orlando Bloom gibi isimler bulunuyor.

10. Başlangıç (2010)

Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Tom Hardy ve Michael Caine gibi isimlerden oluşan mükemmel bir kadroya sahip bir başka efekt şaheseri Christopher Nolan filmi olan 'Inception' (Başlangıç) birçoğunuzun sinemada izlemiş olduğu bir film olabilir ama söylesenize: 'Başlangıç' yeniden vizyona girse yeni bir "başlangıç" yaparcasına yine seve seve izlemez miydiniz?

11. Hugo (2011)

Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Ray Winstone, Emily Mortimer, Christopher Lee ve Jude Law'lı kadrosuyla ve efsane yönetmen Martin Scorsese'nin kadrajıyla, hayal kurmayı sevmeyenleri bile etkilemeyi başaran sihirli film 'Hugo', bir Birleşik Krallık-Amerika-Fransa ortak yapımı. Tarihi macera türündeki 'Hugo', Scorsese'nin ilk 3 boyutlu çekilen filmi olma özelliğine sahip. Çekim tekniğinin 3D oluşundaki mantaliteyi bir de filmin yönetmeni Martin Scorsese'den dinleyelim:  

"3D'yi oldukça ilginç buluyorum, çünkü aktörler duygusal olarak daha belirgin oluyor. Onların en ufak bir hareketinin, onların en ufak bir niyetinin çok daha doğrusu alınıyor."

Bir çocuğun inanç ve heyecan dolu hikayesini anlatan 'Hugo', aynı zamanda 11 dalda Oscar'a aday oldu ve aday olduğu kategorilerden "En İyi Görsel Efekt" de dahil 5 Akademi Ödülü'nün de sahibi olmayı başardı. 

12. Pi'nin Yaşamı (2012)

Listemizin bir diğer olmazsa olmaz filmiyse Ang Lee yönetmenliğindeki 'Pi'nin Yaşamı'. Görselleri ve sürükleyici hikayesiyle bir görsel şölen daha! 'Pi'nin Yaşamı'nın başrollerindeyse Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu, Adil Hussain, Gerard Depardieu ve Rafe Spall gibi isimler var. Bir hayatta kalma mücadelesini konu alan macera filmi 'Pi'nin Yaşamı' 2013 Oscar Ödülleri'nde 11 dalda Oscar'a aday olmuştu.

13. Matrix (1999)

Kültleşmiş bir film olan 'Matrix'te sıra. Vizyona girdiği 1999 yılına bomba gibi düşen, senaryosu ve inanması güç sahneleriyle, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving ve Joe Pantoliano'lu kadrosuyla, bir jenerasyonu kod yazmaya özendirmesiyle, Lilly ve Lana Wachowski kardeşlerin yeteneklerini konuşturduğu çekim yöntemiyle ve 2000 Oscar Ödülleri'nde kazandığı 4 Oscar'la 'Matrix'i anlatmaya gerek yok ama anlatmadan da edemiyoruz.

14. Yıldızlararası (2014)

Bir başka Christopher Nolan şaheseri daha! Bu listenin adı "Christopher Nolan'ın En İyi 3864784673 Filmi" olmalıymış belki de:) Görsel efekt onun filmlerinden soruluyor genel olarak. Konumuza geri dönelim. Sinemada izlenilesi bir başka görsel ve senaryo şaheseri 'Yıldızlarası'nın oyuncu kadrosunda Matthew McConaugheyAnne HathawayJessica Chastain ve Michael Caine gibi dev Hollywood yıldızları yer alıyor. Ayrıca oyuncu kadrosuyla ilgili bir mini bilgi daha vermek gerekirse, 2018 Oscar Ödülleri'nde 'Beni Adınla Çağır' (Call Me By Your Name) filmindeki oyunculuğuyla çok konuşulan genç oyuncu Timothee Chalamet'nin daha da genç hali de bu filmde yer alıyor. Haydi vizyona girsin de gidip daha dikkatli bir kez daha izleyelim! 

Bu arada unutmadan, bu epik bilim kurgu klasiğinin müzikleriniyse usta müzisyen Hans Zimmer yapıyor!

 

15. Aşkın Gücü (1998)

Orijinal ismi 'What Dreams May Come' olan ve başrolünde rahmetli usta oyuncu Robin Williams'ın bulunduğu görsel efekt şaheseri büyüleyici film 'Aşkın Gücü', unutulmaz bir dram filmi. İsmiyse Shakespeare'in ünlü eseri 'Hamlet'in "To be or not to be"(Olmak ya da olmamak) adlı tiradından alınmış.

16. Pan'ın Labirenti (2006)

2018 Oscar Ödülleri'nde 'Suyun Sesi' filmiyle "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" gibi birçok önemli kategorilerde ödüller alarak çok konuşulan yönetmen Guillermo del Toro'nun bir başka efsanevi filmi 'Pan'ın Labirenti', oldukça karanlık bir fantastik film. Bu film de 2007 Oscar Ödülleri'nde 3 Akademi Ödülü'ne layık görülmüştü. Fantastik kurgusu ve gerçekçi efektleriyle İspanya İç Savaşı'nın 10 yaşındaki Ofelia'nın ruhundaki yansımalarını başarılı bir şekilde anlatan 'Pan'ın Labirenti', tekrar tekrar izlenilesi. 

17. Makas Eller (1990)

Hayalgücü diyince akla gelen yönetmen Tim Burton imzalı film 'Makas Eller'de Johnny Depp, Winona Ryder ve Anthony Michael Hall gibi isimler rol alıyor. Johnny Depp'in 1001 surat oyunculuğunu dev ekranda tekrar izleyebilmek güzel olurdu.

18. Forrest Gump (1994)

Tom Hanks'in başarılı oyunculuğuyla iyice güzelleşen film 'Forrest Gump', Robert Zemeckis yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştı. Epik, romantik-komedi ve drama gibi türleri senaryosunda başarıyla harmanlamayı başaran bu unutulmaz film, aynı yıl "En İyi Film Efektleri" kategorisi de dahil olmak üzere Akademi Ödülleri'nde ve Altın Küre'de ödülleri silip süpürmüştü.

19. Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (2008)

Brad Pitt'in başrolünde sergilediği oyunculukla "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ına aday olduğu, inanılması güç hikayesiyle hala çok konuşulan film, 'Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi', ünlü İngiliz yazar F. Scott Fitzgerald'in 1922 tarihli kısa öyküsünde uyarlanmış. Yönetmenliğini David Fincher'ın yaptığı, başrollerinde Brad Pitt dışında Cate Blanchett, Taraji P. Henson ve Tilda Swinton'ın da yer aldığı bu büyülü film, aynı yıl Oscar'a da aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır. "Olsun, kalbimizi kazandı." diyor, "Yeterince istersek tekrar vizyona girer mi acaba?" diyerek hayallere dalıyoruz.

20. Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)

Harrison Ford'un efsane oyunculuğuyla özdeşleşmiş 1982 yapımı 'Blade Runner', 2017'de tekrar beyazperdeye uyarlandı ve kadroda Harrison Ford'a bir de günümüz jönlerinden Ryan Gosling eklendi. Denis Villeneuve yönetmenliğinde çekilen 'Blade Runner 2049' 185 milyon dolarlık bütçesiyle ve inanılmaz renk kombinasyonlarının kullanıldığı sahneleriyle şimdiden bir kült.